Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Rady Europy, każdy kraj powinien być samowystarczalny w zakresie zaopatrzenia w krew i jej składniki.
Transfuzje zarówno krwi jak i produktów krwiopochodnych pomagają corocznie ratować miliony ludzkich istnień. Pozwalają podtrzymać czynności życiowe pacjentów którzy przebywają w stanie krytycznym, a w wielu przypadkach wydłużają długość i jakość życia pacjentów.
Podawana krew pomaga w przeprowadzeniu skomplikowanych zabiegów medycznych i operacji chirurgicznych. Krew jest szeroko wykorzystywana w położnictwie ratując zdrowie i życie kobiet po porodzie. W krajach nisko i średnio rozwiniętych, oddaną krew w największym stopniu wykorzystuje się w leczeniu powikłań w ciąży i anemii dzieci. Natomiast w krajach wysoko rozwiniętych transfuzje są najczęściej stosowane w chirurgii serca, leczeniu podtrzymującym życie, przy przeszczepach, chirurgii ogólnej, przy dużych urazach oraz w terapii nowotworów. Opracowano na podstawie informacji zawartych na stronie: https:krwiodawcy.org
Napisz komentarz
Komentarze