Umocnione nabrzeże jest zlokalizowane na przedłużeniu ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Ma pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji, z ławkami oraz siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających czy korzystania z transportu wodnego. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu.
Zakończyły się już wszystkie prace związane z betonowaniem śródstopni, które umożliwią schodzenie na kolejne poziomy nabrzeża. Wkrótce zdjęte zostaną ostatnie szalunki.
Trwają jeszcze ostatnie prace brukarskie wykonywane są przy parkingu otaczającym nabrzeże. Równocześnie trwają prace wykończeniowe związane z elementami małej architektury: montażem ławek, koszy na śmieci, oświetlenia, kamer.
Na murze slipu zawisł napis FORDON, który odtąd będzie witał spacerowiczów i turystów. Metalowe litery będą widoczne z wody i mostu, także po zmroku za sprawą iluminacji. To kolejny element kompleksowej rewitalizacji, uwzględniający postulaty mieszkańców związane m.in. z przypominaniem historii Fordonu, który do 1973 roku był oddzielnym miastem.
Wcześniej w trakcie prac przy rewitalizacji Rynku w nawierzchni wykonano z drobnej kamiennej kostki herb Fordonu.
Dzięki środkom z budżetu miasta i pozyskanym funduszom unijnym przeprowadzono szereg prac w wiekowych kamienicach wokół ul. Bydgoskiej i Rynku. Blask odzyskała też charakterystyczna kuczka.
Budowa nabrzeża zakończy się w ciągu miesiąca. Inwestycja pochłonęła ponad 8 mln zł. Wcześniej w ramach rewitalizacji Starego Fordonu kompleksową modernizację przeszły m.in. miejskie kamienice oraz przebudowano ul. Bydgoską. W czerwcu otwarty został zrewitalizowany Rynek z efektowną fontanną.
Na kompleksową rewitalizację tej części Bydgoszczy Miasto wyda łącznie ponad 50 mln zł. Wykorzystujemy na ten cel również dofinansowanie unijne.
Napisz komentarz
Komentarze