Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:53
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Miasto walczy o pieniądze na drogi dojazdowe do dużych firm

Walczymy o pieniądze, które poprawią dojazd do kilkudziesięciu dużych firm działających w gospodarczym sercu regionu – Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym oraz na sąsiadujących z nim terenach dawnych zakładów chemicznych. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tego zadania z Programu Inwestycji Strategicznych. Niestety wczoraj odrzucono wnioski miasta dotyczące osiedla Łęgnowa Wieś.

Autor: fot.: ilustracyjna/pixabay

- Rządowe cięcia pozbawiły samorządy możliwości realizacji dużych inwestycji z własnych środków – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Tego typu zadania są obecnie zależne od centralnych decyzji. Niestety wiele bydgoskich projektów rząd przekreślił.

Pozbawił nas pieniędzy na oczekiwane przez bydgoszczan otwarte kąpieliska, rewitalizację Starego Kanału Bydgoskiego i kompleksową wymianę taboru tramwajowego. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że osiedle Łęgnowo Wieś nie otrzymało ani złotówki na tak potrzebne chodniki wzdłuż ul. Toruńskiej. Wcześniej rząd obiecywała wsparcie dla terenów, gdzie kiedyś funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne. 

Liczymy, że kolejny wniosek związany z modernizacją sieci drogowej w gospodarczym sercu regionu będzie miał więcej szczęścia. Na terenie objętym wnioskiem  funkcjonuje kilkadziesiąt dużych firm. Tylko na terenie samego BPPT pracują ponad 4 tysiące osób, duża część dojeżdża spoza miasta. Rozwój infrastruktury transportowej to jeden z najczęściej zgłaszanych postulatów przez przedsiębiorców. Jeśli nie będziemy inwestować w tak strategiczne obszary napędzające gospodarkę całego regionu i kraju, staniemy w miejscu.

Bydgoszcz składa jeden duży wniosek w ramach V edycji centralnego programu inwestycyjnego  „Polski Ład”. Dotyczy on rozwoju strefy przemysłowej miasta przez poprawę jakości dróg i dostępności komunikacyjnej do układu drogowego wyższego rzędu (ul. Nowotoruńska, ul. Wojska Polskiego, projektowana droga ekspresowa S10). Jednocześnie przez wykonanie niniejszej inwestycji usprawniony zostanie dojazd do Zakładów Chemicznych - Nitrochem. Wartość całego pakietu zadań to 155 mln zł. Wymagany jest przy tym 2-procentowy wkład własny miasta. Bydgoski wniosek spełnia wszystkie wymogi określone na etapie składania wniosków. Poza tym miasto jest do jego realizacji bardzo dobrze przygotowane. Dysponuje gotowymi opracowaniami, które będą podstawą ogłaszania przetargów na prace budowlane. Jego realizacja istotnie wpłynęłaby na przyspieszenie rozwoju strefy przemysłowej.

 

Warto podkreślić, że miasto w trosce o zapewnienie dostępności do kilkudziesięciu firm działających na terenie dawnych zakładów chemicznych w 2015 roku odkupiło od syndyka drogową infrastrukturę. W ostatnich latach przygotowane zostały też dokumentacje niezbędne do przebudowy części dróg i wiaduktów.

 

W dzisiejszym briefingu prezentującym bydgoski projekt oprócz prezydenta Rafała Bruskiego uczestniczyli jego zastępca Mirosław Kozłowicz oraz zastępca dyrektora ZDMIKP Maciej Gust.

 

Drogi, wiadukty, chodniki i rowerowe ścieżki

 

Jeśli Bydgoszcz otrzyma rządowe dofinansowanie trafi ono na budowę i modernizację infrastruktury drogowej o łącznej długości 6375m wraz z rozbiórką i budową trzech obiektów inżynierskich (wiadukty) zlokalizowanych nad istniejącymi liniami kolejowym, w tym jeden nad linią kolejową nr 201 i zakłada wykonanie ośmiu zadań:

 

  • Budowa ul. Grzybowej od ul. Hutniczej do ul. Nowotoruńskiej (1060m)
  • Budowa skrzyżowania ulic: Grzybowa - Nowotoruńska (265m);
  • Modernizacja ul. Hutniczej na odcinku od ul. Grzybowej do ul. Łęgnowskiej (900m);
  • Modernizacja ul. C. Eberhardta na odcinku od ul. Hutniczej do ul. T. Wulffa (1000m);
  • Modernizacja ul. T. Wulffa na odcinku od ul. Eberhardta do ul. Petersona (850m) wraz z rozbiórką i budową trzech obiektów inżynierskich;
  • Modernizacja ul. Petersona od ul. T. Wulffa w kierunku ul. Bydgoskich Przemysłowców (1100m); (6) Modernizacja ul. Matuszewskiego na odcinku od ul. M. Dziatkiewicza do ul. Bydgoskich Przemysłowców (300m);
  • Modernizacja ul. M. Dziatkiewicza od ul. Matuszewskiego do ul. Raczkowskiego (900m);
  • Likwidacja nieczynnych kolejowych przejazdów bocznicowych w pasach drogowych ulic na terenie BPPT.

 

Zadania obejmują budowę i modernizację infrastruktury drogowej, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i elektroenergetycznej, w tym budowę nowoczesnego energooszczędnego oświetlenia. W ramach inwestycji zostaną wybudowane lub przebudowane m.in. jezdnie, pobocza, skrzyżowania, ciągi pieszo-rowerowe oraz infrastruktura przystankowa dla autobusowej komunikacji publicznej, wykonana zostanie stała organizacja ruchu drogowego – oznakowanie poziome i pionowe, infrastruktura bezpieczeństwa ruchu drogowego. Planowane do budowy i modernizacji ulice są drogami publicznymi zaliczonymi do kategorii administracyjnej dróg powiatowych lub gminnych. Nośność ulic zostanie dostosowana do możliwości poruszania się pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 t/oś. Obiekty inżynierskie zostaną wykonane w 1. klasie nośności.

 

To już się udało

 

Przed rządowymi cięciami Bydgoszcz konsekwentnie rozwijała drogową infrastrukturę w strefie przemysłowej w oparciu o własne środki oraz spółki BPPT. Częściowo wykorzystywaliśmy również fundusze unijne. Mniejsze projekty powstawały też we współpracy z nowymi inwestorami.   W ostatniej dekadzie zrealizowane zostały zadania polegające m.in. na:

 

  • Budowie podstawowego układu ulic w BPPT;
  • Budowie ul. F. Dachtery;
  • Rozbudowie ul. Mokrej;
  • Budowie ronda i modernizacji pętli tramwajowej na Kapuściskach;
  • Remontach ul. Wojska Polskiego , M. Dziatkiewicza, Chemicznej;
  • Rozbudowie ul. E. Matuszewskiego;
  • Budowie połączenia do drogi krajowej nr 10.

 

Ważne liczby:

 

  • Przewidywany okres realizacji Inwestycji: powyżej 12 miesięcy
  • Przewidywany termin zakończenia inwestycji: 2025-10-30
  • Przewidywana wartość Inwestycji (w PLN): 155.000.000,00
  • Deklarowana kwota udziału własnego (w PLN): 3.100.000,00
  • Procentowy udział własny Wnioskodawcy w realizacji inwestycji: 2,00 %
  • Kwota wnioskowanych środków (w PLN): 151.900.000,00

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Czy te światła powodujące ruch wahadłowy w 2 niejscach to też jest "wygodny przejazd"???Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:39Źródło komentarza: Z Brzozy do Łabiszyna zmodernizowaną drogąAutor komentarza: monkawTreść komentarza: Naprawdę podobało mi się korzystanie z tej strony do gry na automatach online, ponieważ na tej stronie - https://polskiekasynaonline24.com/darmowe-gry-hazardowe-owoce/ - mogłem grać na automatach online na prawdziwe pieniądze i wygrywać! Ta strona jest naprawdę fajna i ma bardzo dobrą jakość gier, dlatego ją polecam.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:42Źródło komentarza: Kreatywne strategie hazardowe w kasynieAutor komentarza: jamieszkamwbydoszczyTreść komentarza: o tak, super! niech się nasza młodzież dobrze nabiega i glęboko nawdycha smogu, który mamy w mieście lepszy niż w krakowie :) super! tak jest! wspomagajmy choroby krążenia, oddechowe, problemy z potencją i zdrowiem psychicznym ;):Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:36Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: pracownikTreść komentarza: Czy po raz kolejny ludzie pracujący uczciwie w pracy za naturalnie umowy zlecenia, nie będą się mogli do niej dostać bo państo sobie raczy "biegać"? Nie każdego stać na taxówkę w tym państwie dobrobytu ;)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:31Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: bydgoszczaninTreść komentarza: no ok wszyscy wiemy, że bieganie niszczy stawy osób biegajacych (tak mam dane, tak podam uprzedzając) ale z tego artykułu nie wynika jak to zniszczy przemieszczanie się ludziom którzy inaczej inwestują w swoje zdrowie: co dokładnie będzie zamknięte kochani organizatorzy?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:28Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanie
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama