„W realizacji projektu z wikliny zostanie wykorzystany materiał naturalny, w pełni ekologiczny, który jest dobrem kulturowym regionu kujawsko-pomorskiego.” – mówi dr Tołoczko, który już nie raz z grupą swoich współpracowników i studentów pracował nad tworzeniem rzeźby z wikliny. Efekty ich twórczości mogliśmy obserwować między innymi dwa lata temu na Wyspie Młyńskiej, kiedy to z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz powstała rzeźba o kształcie wstęgi Möbiusa.
„Tegoroczne warsztaty będą jednak wyjątkowe” – podkreśla Agata Bukaluk, koordynująca projekt EcoSET na Wydziale Sztuk Projektowych. „W ramach projektu udało się nawiązać współpracę z Faculty of Fine Arts Ondokuz Mayıs University. W związku z tym tegoroczne wydarzenie będzie wzbogacone o komponent międzynarodowy. Zaangażowanie studentów i wykładowców tureckiej uczelni pozwoli na wymianę myśli i spojrzenie na proces twórczy z perspektywy osób odmiennych kulturowo. Mamy nadzieję, że zachęci to polskich studentów do wyjazdów zagranicznych, które oferuje Politechnika Bydgoska np. w ramach projektu Erasmus+”.
Rzeźba powstawać będzie od poniedziałku, 30 maja, przez 5 dni. Postępy można będzie obserwować na kampusie Politechniki Bydgoskiej w Fordonie. Zakończenie prac zaplanowane jest na 3 czerwca. Poprzedniego dnia odbędzie się też wystawa prac artystycznych jednego z gości zagranicznych, dr. Engina Guneya.
Rzeźbę z wikliny będzie można podziwiać na terenie PBŚ przez kolejny rok.
Napisz komentarz
Komentarze