O funkcjonowaniu świadczenia wychowawczego, a także proponowanych zmianach w programie poinformowali wicewojewoda Józef Ramlau i dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Dorota Hass.
Większość rodzin pobierających świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 plus" zamieszkuje gminy wiejskie (35%) i miejsko-wiejskie (24%), a 41% beneficjentów to mieszkańcy miast. Ponad 99% rodzin otrzymuje świadczenie w formie pieniężnej, w formie rzeczowej otrzymuje je jedynie 0,02%.
Wicewojewoda Józef Ramlau powiedział, że inwestycja w najmłodszych obywateli będzie tym, co się przełoży w przyszłości na sukces naszego społeczeństwa. Program, który realizujemy ma podstawowe założenia i cele, to jest wzrost liczby urodzeń, redukcja ubóstwa wśród polskich dzieci, i szeroko pojęta inwestycja w polskie rodziny
- zaznaczył.
Wśród pozytywnych skutków po roku funkcjonowania programu wymienić można wzrost liczby urodzeń, spadek ubóstwa wśród dzieci, ale przede wszystkim poprawę sytuacji finansowej rodzin. To dzięki środkom wypłacanym w ramach programu "Rodzina 500 plus" podniósł się ich standard życia i bezpieczeństwo finansowe. Świadczenie umożliwiło wyjazd na wakacje, skorzystanie z oferty kulturalnej czy też opłacenie dodatkowych zajęć dla dzieci. Program, dzięki wzrostowi konsumpcji, ma także bezpośredni wpływ na sytuację gospodarczą kraju i regionu.
Jak zauważyła dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Dorota Hass rodziny są wreszcie bezpieczne finansowo i stać je na coś więcej niż do tej pory. Nie muszą się martwić, że nie mogą związać końca z końcem, czyli nie oczekują na kolejną wypłatę, nie biorą "chwilówek", bo na początku tego programu była taka sytuacja, że najwięcej polskich rodzin była zadłużonych na krótkie zadłużenia, 1 tys. zł, 2 tys. zł, teraz jest tego mniej i nie ma potrzeby, żeby te rodziny z tego korzystały, bo jest im to zapewnione
.
W części dotyczącej proponowanych zmian w systemie omówiono m.in. możliwość składania wniosków o świadczenie wychowawcze na nowy okres już od lipca (tylko przez Internet), ujednolicenie terminów składania wniosków o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy, doprecyzowanie przepisów regulujących przyznawanie świadczenia wychowawczego na dzieci objęte opieką naprzemienną obojga rodziców i osobom samotnie wychowujące dziecko.
Napisz komentarz
Komentarze