Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Cindy Blackman Santana gwiazdą festiwalu muzycznego Drums Fusion w Bydgoszczy

Piosenka „Are You Gonna Go My Way” Lennego Kravitza zaczyna się potężnymi uderzeniami bębnów. Któż nie słyszał tego fantastycznego intro! Te dźwięki wyszły spod rąk Cindy Blackman Santana, która będzie Gwiazdą i gościem specjalnym bydgoskiego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion 2017.
 Cindy Blackman Santana gwiazdą festiwalu muzycznego Drums Fusion w Bydgoszczy

Autor: materiały organizatora

Cindy Blackman Santana to amerykańska perkusistka jazz-rockowa i rockowa, znana na całym świecie z wspólnych dokonań z Lennym Kravitzem i Carlosem Santaną (z którym są od 7 lat małżeństwem). Jest współautorką muzyki do wielu ich albumów, w tym do legendarnego „Are You Gonna Go My Way” Kravitza. Grała z kilkudziesięcioma, topowymi artystami światowego jazzu i rocka. Działa także jako liderka własnego zespołu, z którym nagrała 9 albumów studyjnych.

Blackman, która jest jedną z nielicznych kobiet – perkusistek, mówi że jej celem jest muzyczna wirtuozeria "Dla mnie, bycie wirtuozem jest zdolnością mówienia do ludzi poprzez swój instrument".

Kravitz: przyjeżdżaj natychmiast. Carlos: „I Love You”

W 1993 roku Cindy Blackman Santana została członkinią zespołu Lenny’ego Kravitza. Stało się to w dosyć szalony sposób. "Lenny zadzwonił znienacka i zapytał, czy mogę zagrać dla niego coś przez telefon" – opowiadała Blackman. "Więc odłożyłam słuchawkę i zaczęłam grać. Po chwili podniosłam telefon i zapytałam czy słyszał?". Kravitz krótko odpowiedział "Tak. Czy możesz od razu wylecieć do Los Angeles?". Cindy rankiem następnego dnia siedziała w samolocie lądującym w LA.

Tak rozpoczęła się jej wielka przygoda. W czasie pierwszej sesji nagrała partię perkusji do jego albumu „Are You Gonna Go My Way”, który stał się światowym bestsellerem, sprzedając się w 4 mln egzemplarzy na świecie. Blackman pozostała w zespole Kravitza do 2007 roku.W 2010 roku została członkinią zespołu Carlosa Santany. Pomiędzy nimi błyskawicznie zaiskrzyło, nie tylko muzycznie, ale i uczuciowo. Jeszcze w lipcu tego samego roku Cindy i Carlos zaręczyli się, a w grudniu wzięli ślub.

Kobiety czują perkusję

Blackman Santana jest „rodzynkiem” w świecie jazzowej perkusji. Nie ma w tym gronie zbyt wielu kobiet, ale Cindy bardzo mocno sprzeciwia się wiązaniu muzykalności z płcią. Wielokrotnie deklarowała, że walczy z uprzedzeniami co do rasy, wyznania, czy religii.Urodziła się w Yellow Springs, w stanie Ohio, w bardzo muzykalnej rodzinie. Zaczynała bardzo młodo, bo jej pierwsze zetknięcie z perkusją miało miejsce w wieku 7 lat. Potem grała w szkolnych i młodzieżowych zespołach muzycznych, oczywiście na bębnach. W wieku 13 lat rozpoczęła poważną naukę tajników gry na perkusji. Najpierw u Maxa Roacha, potem na University of Hartford i Berklee College of Music. Uczyła się zarówno instrumentarium jazzowego, jak i tego stosowanego przez  orkiestry wykonujące muzykę poważną. Od początku lat 80. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Blackman jest wyznawczynią bahaizmu, wyznania podkreślającego zasadniczą, duchową jedność najważniejszych światowych religii. Dlatego też kultywuje duchowość w muzyce.  "Uważam, że muzyka jest czymś świętym, dlatego kiedy grasz lub uczysz się muzyki, to jakbyś się modlił” - mówi.

Drums Fusion startuje w maju

Bydgoski festiwal Drums Fusion jest najszybciej rozwijającym się wydarzeniem muzycznym, stawiającym na piedestale perkusistów i ich dokonania. Wśród gości festiwalu w ostatnich latach znaleźli się Dave Lombardo ze Slayera, Manu Katche - współtwórca sukcesu Stinga i Petera Gabriela, czy gwiazdy jazzu – Michał Urbaniak i Urszula Dudziak.Tegoroczny, 11 .Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion odbędzie się w dniach 29 maja – 4 czerwca. Wiadomo już, że zagra na nim rewelacyjne trio Leszek Możdżer, Lars Danielsson i Zohar Fresco, które ma na swoim koncie dwie podwójnie platynowe płyty.

Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy kierowane przez Marzenę Matowską. Dyrektorem Festiwalu jest Marek Maciejewski, kurator pracowni Muzyki MCK i gitarzysta kultowego zespołu Variete.

 

Strona festiwalu: www.mck-bydgoszcz.pl

Strona domowa artystki: http://www.cindyblackmansantana.com/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 993 hPa
Wiatr: 19 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama