Cindy Blackman Santana to amerykańska perkusistka jazz-rockowa i rockowa, znana na całym świecie z wspólnych dokonań z Lennym Kravitzem i Carlosem Santaną (z którym są od 7 lat małżeństwem). Jest współautorką muzyki do wielu ich albumów, w tym do legendarnego „Are You Gonna Go My Way” Kravitza. Grała z kilkudziesięcioma, topowymi artystami światowego jazzu i rocka. Działa także jako liderka własnego zespołu, z którym nagrała 9 albumów studyjnych.
Blackman, która jest jedną z nielicznych kobiet – perkusistek, mówi że jej celem jest muzyczna wirtuozeria "Dla mnie, bycie wirtuozem jest zdolnością mówienia do ludzi poprzez swój instrument".
Kravitz: przyjeżdżaj natychmiast. Carlos: „I Love You”
W 1993 roku Cindy Blackman Santana została członkinią zespołu Lenny’ego Kravitza. Stało się to w dosyć szalony sposób. "Lenny zadzwonił znienacka i zapytał, czy mogę zagrać dla niego coś przez telefon" – opowiadała Blackman. "Więc odłożyłam słuchawkę i zaczęłam grać. Po chwili podniosłam telefon i zapytałam czy słyszał?". Kravitz krótko odpowiedział "Tak. Czy możesz od razu wylecieć do Los Angeles?". Cindy rankiem następnego dnia siedziała w samolocie lądującym w LA.
Tak rozpoczęła się jej wielka przygoda. W czasie pierwszej sesji nagrała partię perkusji do jego albumu „Are You Gonna Go My Way”, który stał się światowym bestsellerem, sprzedając się w 4 mln egzemplarzy na świecie. Blackman pozostała w zespole Kravitza do 2007 roku.W 2010 roku została członkinią zespołu Carlosa Santany. Pomiędzy nimi błyskawicznie zaiskrzyło, nie tylko muzycznie, ale i uczuciowo. Jeszcze w lipcu tego samego roku Cindy i Carlos zaręczyli się, a w grudniu wzięli ślub.
Kobiety czują perkusję
Blackman Santana jest „rodzynkiem” w świecie jazzowej perkusji. Nie ma w tym gronie zbyt wielu kobiet, ale Cindy bardzo mocno sprzeciwia się wiązaniu muzykalności z płcią. Wielokrotnie deklarowała, że walczy z uprzedzeniami co do rasy, wyznania, czy religii.Urodziła się w Yellow Springs, w stanie Ohio, w bardzo muzykalnej rodzinie. Zaczynała bardzo młodo, bo jej pierwsze zetknięcie z perkusją miało miejsce w wieku 7 lat. Potem grała w szkolnych i młodzieżowych zespołach muzycznych, oczywiście na bębnach. W wieku 13 lat rozpoczęła poważną naukę tajników gry na perkusji. Najpierw u Maxa Roacha, potem na University of Hartford i Berklee College of Music. Uczyła się zarówno instrumentarium jazzowego, jak i tego stosowanego przez orkiestry wykonujące muzykę poważną. Od początku lat 80. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Blackman jest wyznawczynią bahaizmu, wyznania podkreślającego zasadniczą, duchową jedność najważniejszych światowych religii. Dlatego też kultywuje duchowość w muzyce. "Uważam, że muzyka jest czymś świętym, dlatego kiedy grasz lub uczysz się muzyki, to jakbyś się modlił” - mówi.
Drums Fusion startuje w maju
Bydgoski festiwal Drums Fusion jest najszybciej rozwijającym się wydarzeniem muzycznym, stawiającym na piedestale perkusistów i ich dokonania. Wśród gości festiwalu w ostatnich latach znaleźli się Dave Lombardo ze Slayera, Manu Katche - współtwórca sukcesu Stinga i Petera Gabriela, czy gwiazdy jazzu – Michał Urbaniak i Urszula Dudziak.Tegoroczny, 11 .Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion odbędzie się w dniach 29 maja – 4 czerwca. Wiadomo już, że zagra na nim rewelacyjne trio Leszek Możdżer, Lars Danielsson i Zohar Fresco, które ma na swoim koncie dwie podwójnie platynowe płyty.
Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy kierowane przez Marzenę Matowską. Dyrektorem Festiwalu jest Marek Maciejewski, kurator pracowni Muzyki MCK i gitarzysta kultowego zespołu Variete.
Strona festiwalu: www.mck-bydgoszcz.pl
Strona domowa artystki: http://www.cindyblackmansantana.com/
Napisz komentarz
Komentarze