S5 Nowe Marzy - Świecie Południe
Wykonawca 23-kilometrowego odcinka S5 Nowe Marzy - Świecie Południe, firma Budimex, po zakończeniu przerwy zimowej prowadzi prace we wszystkich branżach. 14 lutego, dzięki korzystnym warunkom pogodowym, wykonawca przeprowadził ostatnie duże betonowanie dwóch ustrojów nośnych wiaduktu WS1-3a w Sartowicach. 25 marca przełożono ruch na 5,5-kilometrowym odcinku obwodnicy Świecia. Wcześniej w celu dokończenia prac przy przejściu dla zwierząt w m. Dworzysko ruch poprowadzono prawą nitką drogi (w stronę Bydgoszczy).
Budowa drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy - Świecie Południe odbywa się w głównej mierze po śladzie starej drodze krajowej nr 5 oraz pasa rezerwowego pozostawionego w trakcie budowy obwodnicy Świecia ponad dwie dekady wcześniej. Na koniec lutego zaawansowanie rzeczowe kontraktu wynosi 67 proc., a planowane zakończenie prac to III kwartał 2022 r. Droga połączy autostradę A1 z obwodnicą Świecia, która w ramach zadania jest rozbudowywana do przekroju 2x2.
Materiały
S5 Świecie Południe - Bydgoszcz Północ
Wykonawca 22-kilometrowego odcinka Świecie Południe - Bydgoszcz Północ, konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud, po zakończeniu przerwy zimowej prowadzi prace we wszystkich branżach. 1 marca wprowadzono zmianę organizacji ruchu na budowie węzła Trzeciewiec, która otworzyła nowe fronty robót. Na terenie budowy Obwodu Utrzymania Drogi w m. Zbrachlin trwa montaż elementów magazynu soli. Prace ziemne na budowie węzła Gruczno znacznie odmieniły rzeźbę terenu i uwidoczniły wznoszące się elementy konstrukcji przyszłego wiaduktu.
Budowa drogi ekspresowej S5 Świecie Południe - Bydgoszcz Północ odbywa się w głównej mierze po starej DK5. Wyjątkiem jest odcinek omijający Aleję dębową w Borównie. Na koniec lutego zaawansowanie rzeczowe kontraktu wynosi 63 proc., a planowane zakończenie prac to III kwartał 2022 r. Droga połączy obwodnicę Świecia z węzłem Bydgoszcz Północ, który stanowi północny kraniec obwodnicy Bydgoszczy.
Materiały
S5
Budowa drogi ekspresowej S5 w województwie została podzielona na siedem odcinków realizacyjnych o łącznej długości około 128 kilometrów. Droga połączy Wrocław, Poznań i Bydgoszcz z autostradą A1 w okolicy Grudziądza. Łączny koszt inwestycji to ok. 3,4 mld zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to prawie 1,8 mld zł.
(GDDKiA)
Napisz komentarz
Komentarze