Jesteś obywatelem Ukrainy i przybyłeś do Polski ze względu na działania wojenne w Twoim kraju - możesz uzyskać numer PESEL, który umożliwi Ci np. skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce. Zakładając PESEL nie zapomnij o profilu zaufanym, który umożliwia załatwianie wielu spraw urzędowych przez internet. PESEL – Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności to 11-cyfrowy numer, który pozwala na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. W Polsce numeru PESEL używa się np. do załatwiania spraw w urzędzie czy u lekarza. PESEL może założyć każdy obywatel Ukrainy, który wjechał legalnie do Polski od 24 lutego 2022 r.
Jak uzyskać numer PESEL?
Miasto Bydgoszcz uruchomiło 16 marca Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy. Nadanie numeru PESEL, jednorazowe świadczenie pieniężne na utrzymanie, świadczenia rodzinne i punkt informacyjny Powiatowego Urzędu Pracy – wszystkie te sprawy urzędowe uchodźcy mogą załatwić w jednym miejscu. Przed wizytą w Miejskim Centrum Obsługi obowiązkowe jest umówienie się na konkretny termin. Pamiętaj, że jedna osoba to jeden termin.
Rejestracja on-line: TUTAJ.
Telefoniczne umawianie wizyt: +48 525822691 (poniedziałek - piątek, godz. 10 - 15)
Legalizacja pobytu w Polsce – nadawanie numeru PESEL
- Wypełnij wniosek: wielkimi literami w alfabecie łacińskim. W miarę możliwości zachęcamy do wcześniejszego wypełnienia wniosku. Wniosek TUTAJ.
- Dołącz zdjęcie – fotografia spełniająca wymogi polskiego dowodu osobistego (kolorowa fotografia na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość) - szczegóły TUTAJ. Istnieje możliwość wykonania zdjęcia na miejscu.
- Przy składaniu wniosku pobiera się odcisk palca.
- PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości w oparciu o dostępne dokumenty, takie jak paszport, dowód osobisty, karta Polaka, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem. Jeżeli nie masz takiego dokumentu, numer PESEL zostanie nadany na podstawie Twojego oświadczenia.
- Jeśli numer PESEL ma być nadany dla Twojego dziecka lub dziecka, którym się opiekujesz, także musisz wypełnić wniosek i dołączyć jego zdjęcie. Dołącz także akt urodzenia i inne dokumenty, jeśli zabrałeś je z Ukrainy. Jeśli dziecko skończyło już 12 lat, przyjdź z nim do urzędu;
W celu usprawnienia obsługi prosimy, aby obywatele Ukrainy w miarę możliwości, przychodzili z opiekunem, w charakterze tłumacza. Kontakt z urzędnikami będzie wspierany także przez wolontariuszy. W Miejskim Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy obsługiwane są zgodnie z ustawą osoby, które przybyły do Polski z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa po 24 lutego br.
Osoba spóźniona powyżej 5 minut na umówioną za pośrednictwem e-kalendarza UMB wizytę, nie będzie miała możliwości załatwienia swojej sprawy. Konieczne będzie umówienie nowego terminu. W miejsce osoby spóźnionej, przyjmowane będą osoby oczekujące na przyjęcie.
У четвер, 31 березня, відновлено електронну реєстрацію на візити до Міського центру обслуговування біженців з України. Присвоєння ідентифікаційного коду PESEL, подання заяви про одноразову грошову допомогу 300 зл., інформацію про допомогу родинам та актуальні пропозиції працевлаштування, – це все полагодиш в одному місці, якщо домовишся про свій візит.
Перед приходом до Міського центру обслуговування ОБОВ’ЯЗКОВО домовитися на конкретний термін:
· реєстрація: TУТ.
· телефоном +48525822691 (інфолінія доступна 10-15).
Napisz komentarz
Komentarze