Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Metropolia Bydgoszcz włącza się do współpracy w sprawie budowy biogazowni

Biogazownie rozwiązują problem z resztkami bio i pozostają przyjazne dla środowiska. Przy ul. Prądocińskiej za kilka lat powstanie instalacja, która odpady roślinne zamieni w ekologiczny gaz i nawóz. Obecnie trwa nawiązywanie współpracy z gminami stowarzyszonymi w Metropolii Bydgoszcz.
Metropolia Bydgoszcz włącza się do współpracy w sprawie budowy biogazowni

Autor: UM Bydgoszcz

- Wszystkie samorządy stoją przed nowymi wyzwaniami w zakresie gospodarowania odpadami. Nasze działania koncentrują się na tym, aby zagwarantować stabilne opłaty za śmieci oraz osiągać coraz wyższe wskaźniki recyklingu. W tym celu miejska spółka ProNatura prowadzi intensywne prace związane z unowocześnieniem Stacji Segregacji Odpadów. Kolejnym krokiem będzie budowa nowoczesnej biogazowni – mówi wiceprezydent Michał Sztybel

 

Biogazownia, która będzie w stanie przerobić rocznie do 60 tys. ton odpadów bio ma powstać przy ul. Prądocińskiej – z dala od zabudowy mieszkaniowej, przy drodze krajowej nr 10. Miejska spółka ProNatura stara się o dofinansowanie zewnętrzne na ten cel. Ze względu na prośrodowiskowy charakter inwestycji i współpracę wielu gmin może ono wynieść do 85%. Szacuje się, że budowa inwestycja jest warta kilkaset tysięcy złotych.

 

- Im więcej środków zewnętrznych pozyskamy, tym cena na bramie będzie niższa, a to oznacza niższą opłatę za śmieci, którą ponoszą mieszkańcy. Jesteśmy na etapie zawierania porozumień międzygminnych z gminami ze Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. W najbliższą środę, na sesji, Rada Miasta podejmie decyzję o ewentualnej współpracy w tym zakresie. Niemal wszystkie gminy w Metropolii Bydgoszcz deklarują chęć zawarcia porozumień – tłumaczy Michał Sztybel.

 

Biogazownia – po co?

Biogazownie rozwiązują problem z odpadami i pozostają przyjazne dla środowiska. Z odpadków pochodzenia roślinnego powstaje biogaz, który może służyć za paliwo dla śmieciarek. W efekcie końcowym otrzymujemy także ekologiczny nawóz. Funkcjonowanie biogazowni w Bydgoszczy pozwoli także na zapewnienie odpowiednich wskaźników recyklingu, których niespełnianie grozi karami finansowymi.

 

Biogazownia – kiedy?

Uruchomienie biogazowni zaplanowane jest na początku 2025 roku. Obecnie trwa procedura związana z uzyskaniem decyzji środowiskowej.  W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie prac projektowych.

 

Biogazownia – dla kogo?

Miasto zapewnia gotowość do zagospodarowania odpadów bio z całego terenu metropolii Bydgoszcz. W skład stowarzyszenia wchodzą: Barcin, Białe Błota, Bydgoszcz, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Żnin, Powiat Bydgoski i Powiat Nakielski. Niewykluczona jest także współpraca z innymi samorządami. Samorządowe partnerstwo z innymi gminami, zapewni rentowność inwestycji i wyższe dofinansowanie zewnętrzne.

 

Prezentacja z konferencji prasowej znajduje się TUTAJ.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama