Dziś dworzec Bydgoszcz Główna otrzymał imię pochodzącego z Bydgoszczy Mariana Rejewskiego, genialnego polskiego kryptologa. Uroczystość nadania imienia odbyła się w budynku dworca, gdzie odsłonięto tablicę poświęconą patronowi, pod którą podczas uroczystości złożono kwiaty. W holu głównym dworca można było także obejrzeć portret Mariana Rejewskiego wykonany przez uczniów Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy oraz replikę Enigmy. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Krzysztof Mamiński, prezes Polskich Kolei Państwowych S.A. oraz przedstawiciele środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych.
Marian Rejewski to urodzony w Bydgoszczy wybitny polski matematyk i kryptolog. Wraz z kolegami ze studiów – Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim – stworzyli zespół, który prowadził prace nad szyframi Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. W grudniu 1932 roku Rejewski dokonał przełomowego odkrycia. Udało mu się złamać kod Enigmy. Dzięki temu dokonaniu możliwe było odczytywanie niemieckich wiadomości przechwytywanych drogą radiową, a także zbudowanie repliki Enigmy.
– Uhonorowanie tego wybitnego Polaka to niezwykle cenna inicjatywa. Jestem przekonany, że należy przypominać niezwykle inspirujące i ważne karty historii naszego kraju. A dzieło Mariana Rejewskiego to cenne odkrycie zarówno dla Polski, jak i dla historii całej Europy. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do wspominania genialnego człowieka, który swoim działaniem przyczynił się do odwrócenia losów II wojny światowej. Inicjatywa upamiętniania wybitnych Polaków, poprzez nadawanie patronów dworcom, stanowi niewątpliwy wkład w budowę tożsamości narodowej i pamięci o ważnych postaciach z historii Polski – zauważył Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
– Program nadawania dworcom imion wybitnych Polaków, realizowany przez Polskie Koleje Państwowe S.A., ma na celu docenienie Polaków, którzy swoją pracą i poświęceniem zasłużyli się naszej Ojczyźnie. Pamięć o bohaterach to ważne zadanie dla wszystkich rodaków. Jestem dumny z tego, że dziś kolejny obiekt dołącza do tej ważnej listy polskich dworców kolejowych i będzie nosił imię wybitnego Polaka i jednocześnie mieszkańca tego miasta – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.
– Jako Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego cieszymy się, że w naszym rodzinnym mieście Bydgoszczy dojdzie do kolejnego ważnego upamiętnienia wybitnego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego. Tę jego bydgoskość należy, co jest też zgodne z życzeniem jego córki, pani Janiny Sylwestrzak, zawsze podkreślać. Rejewski był dumny, że pochodził z naszego miasta. A my, bydgoszczanie, jesteśmy dumni, że teraz w ten sposób możemy uhonorować jego osobę i wybitne osiągnięcia, które przyczyniły się do szybszego i zwycięskiego dla aliantów zakończenia II wojny światowej – powiedział Krzysztof Drozdowski, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego.
Dworzec Bydgoszcz Główna jest jednym z największych dworców kolejowych w Polsce oraz największym w województwie kujawsko-pomorskim. Pierwszy budynek dworca powstał już w 1851 roku, a w latach 2014-2015 dokonano jego kompleksowej przebudowy. Obecnie Bydgoszcz Główna to dworzec nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny dla osób o ograniczonej mobilności. Jest jedną z wizytówek miasta.
Bydgoszcz Główna to już dziewiąty dworzec w Polsce, który zyskał swojego patrona w ramach programu nadawania dworcom imion wybitnych Polaków, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. W programie brane są pod uwagę różne życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski oraz różne okresy z bogatej, ponadtysiącletniej historii kraju. W ramach programu już osiem dworców w Polsce ma swoich patronów.
Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Koleje Państwowe S.A. we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Napisz komentarz
Komentarze