Aplikacje mobilne mogą wpaść w ręce oszustów
Każdego dnia z wykonywanych są miliony internetowych transakcji. Do większości z nich wykorzystujemy mobilne aplikacje bankowe. Tym bardziej, jeśli możemy zapłacić za zakupy wpisując kod BLIK - parę kliknięć i gotowe! Takie praktyki zwróciły jednak uwagę oszustów i choć aplikacje bankowe są raczej dobrze zabezpieczone, to zawsze warto zachować ostrożność.
W aplikacji bankowej możesz zweryfikować stan swojego konta, a także wykonać przelew oraz zapłacić za zakupy. Dodatkowo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć swoją lokatę lub konto oszczędnościowe. Jeśli przebywasz za granicą i potrzebujesz szybko przewalutować trochę pieniędzy - w aplikacji mobilnej banku znajdziesz kantor.
Pożyczka przez aplikację mobilną
Oszuści mogą na różne sposoby próbować wyłudzić Twoje wrażliwe dane. Chodzi tutaj zarówno o dane personalne, jak i PIN czy hasło do konta bankowego. Dlatego też to właśnie tych informacji należy strzec z wyjątkową skrupulatnością.
Nie oznacza to jednak, że złożenie wniosku o pożyczkę albo kredyt drogą internetową lub bezpośrednio z poziomu aplikacji bankowej jest ogromnym ryzykiem. Zdarzają się wprawdzie sytuacje skrajne, jak wykradzenie danych bankowych i w konsekwencji kradzież naszych oszczędności lub wzięcie na nasz rachunek kredytu, ale dzieje się to dość rzadko.
O wszelkiego rodzaju pożyczkach, procesach kredytowych i innych zagadnieniach z tym związanych przeczytacie na portalu: https://pozyczka4you.pl/. Generalnie, aplikacje bankowe sporo ułatwiają, choć w 100% bezpieczne nie są. Tym bardziej, że oszuści doszli do arcymistrzostwa w swoim fachu i dzisiaj często zanim się w ogóle zorientujemy już zostajemy pozbawieni środków do życia. Dlatego właśnie nie wolno zapisywać haseł w pamięci przeglądarek komputera i telefonu.
Co prawda, z poziomu takiej aplikacji w razie potrzeby możemy błyskawicznie zastrzec swoją kartę płatniczą. Problem w tym, że robimy to zazwyczaj wtedy, kiedy wiemy, że kartę nam skradziono lub ją zgubiliśmy. Na konto zaś zaglądamy sporadycznie i często na przeciwdziałanie jest już za późno.
Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod są ataki przez spreparowaną sieć Wi-FI. Często też próbuje się atakować system operacyjny smartfonu przez luki w oprogramowaniu lub wirusy. Zdarzają się także fałszywe aplikacje do złudzenia przypominające prawdziwe aplikacje banków, które mogą chcieć nas nakłonić do podania zalogowania się poprzez popadnie PIN-u i hasła.
Napisz komentarz
Komentarze