W 2019 roku Narodowy Instytucie Architektury i Urbanistyki analizował wycinki historii pięciu miast: Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic.
- Tym razem, do wciąż aktualnej dyskusji, zaprosiliśmy regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie oraz Radomiu. Wspólnie z lokalnymi kuratorami przyglądamy się zmianom w krajobrazie architektonicznym oraz definiujemy tożsamość kolejnych sześciu miast – wyjaśniają organizatorzy. - Zapraszamy na wystawy, które są efektem dyskusji o zachodzących zmianach w polskiej architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia. Chcemy nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy.
Tegoroczna inauguracja projektu nastąpi 27 stycznia w bydgoskim Muzeum Okręgowym, gdzie otwarta zostanie wystawa poświęcona Bydgoszczy.
Według NIAiU, architektura naszego miasta ostatnich stu lat odzwierciedla przemiany jakie zaszły w strukturach narodowościowych i społecznych. Z mieszczańskiego i niemieckiego „kleine Berlin” Bydgoszcz stała się miastem polskim, przeżywającym dynamiczny rozwój przestrzenny i infrastrukturalny.
Przed II wojną światową intensywnie rozwijało się budownictwo przemysłowe (elektrownia, fabryka „Kabel”), mieszkaniowe (kamienice czynszowe), budynki użyteczności publicznej (dworzec autobusowy, szpital miejski, tor regatowy, stadion miejski, kościoły).
Podobnie jak w wielu innych ośrodkach dominowały modernizm oraz funkcjonalizm, choć w niektórych obiektach odnaleźć można wyraźne nawiązania do stylów historycznych.
Po II wojnie światowej, obok obiektów typowych dla przemysłowego i rzemieślniczego ośrodka, w przestrzeni publicznej znaczącą rolę odegrały obiekty kultury, edukacji i biznesu, świadczące o przemianach charakteru miasta w kolejnych dziesięcioleciach.
Architektonicznymi dominantami miasta stały się zatem Filharmonia Pomorska i Opera Nova, obiekty szkół wyższych, banki. Zwrócenie się ku rzece, wiązanie przeszłości z nowoczesnością to walory współczesnego wizerunku miasta, w którego architekturze znajdujemy zarówno świadectwa jego ciekawej historii, jak i nowoczesne oblicze ósmego co do wielkości miasta Polski.
Wernisaż wystawy rozpocznie się 27 stycznia o godz. 18.00 w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4.
Odsłony 2022
- Bydgoszcz 27.01-31.03.2022
- Łódź
- Szczecin
- Gdańsk
- Olsztyn
- Radom
Wystawa w Bydgoszczy – informacje
Czas trwania: 27.01–31.03 2022
Wernisaż: 27.01, godz. 18.00
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego
Gmach Główny, ul. Gdańska 4
Godziny otwarcia:
wtorek, czwartek: 10-18
środa, piątek: 12-20
sobota-niedziela: 12-18
poniedziałek: nieczynne
Więcej szczegółów dotyczących wizyty w Muzeum: O muzeum - Godziny otwarcia i ceny biletów : Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Kolofon
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Współorganizator: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Kurator naukowy: dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach, prof. PŁ
Zespół kuratorski:
Małgorzata Jędrzejczyk – Kraków
Grzegorz Mika – Warszawa
Marcin Semeniuk, Karol Krupa – Lublin
Alicja Gzowska – Poznań
Jakub Świerzawski – Katowice
Jacek Wiśniewski – Bydgoszcz
Koordynacja: Weronika Sołtysiak
Produkcja: Dominika Dragan-Alcantara
Partnerzy: SARP oddział Bydgoszcz, DS Smith, Partners Studio
Patroni medialni: Architektura Murator, Architektura&Biznes, TVP 3 Bydgoszcz, Polskie Radio PIK
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Napisz komentarz
Komentarze