Ulica ma odzyskać swój historyczny charakter. Stylistyka wzorowana będzie na początku XX wieku. Chodnik ma składać się z kamiennych płyt otoczonych opaskami z szarego granitu lub bazaltu. Z kolei na jezdni zastosowany zostanie kostka kamienna z granit czerwonego.
Ulica zostanie wyposażona w stylowe oświetlenie oraz małą architekturę. - Projekt rewitalizacji ul. Cieszkowskiego powstał w wyniku konsultacji z mieszkańcami. To dowód na to, że najlepsze rozwiązania powstają w toku współpracy miasta i bydgoszczan, choć czasem wymaga to kompromisu. – Podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
Sam projekt opracowano już w 2015 roku. Poprzedziły go między innymi rozmowy ze stowarzyszeniem mieszkańców ulicy A. Cieszkowskiego. Ograniczona zostanie też liczba miejsc do parkowania. Zgodnie z postulatami mieszkańców powstanie około 25 stanowisk na południowym pasie jezdni. Taka organizacja ruchu pozwoli też wytyczyć szeroki, około 4-metrowy chodnik po północnej, nasłonecznionej stronie ulicy. Zróżnicowanie poziomu jezdni i chodnika chociaż jest innym rozwiązaniem w stosunku do oczekiwań mieszkańców pozwoli lepiej zrekonstruować jej historyczny wygląd. Takie rozwiązanie za optymalne uznali też Miejski Konserwator Zabytków i Plastyk Miejski.
Do czasu przedłużenia ul. Mazowieckiej na ul. Cieszkowskiego pojazdy będą mogły poruszać się od ul. Pomorskiej do Gdańskiej. Nie wpłynie to w żaden sposób na organizację ruchu na ul. Świętojańskiej. Cała rewitalizacja ma kosztować blisko 3 mln zł. Obecnie Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na prace budowlane. Inwestycja będzie finansowana ze środków miasta.
Napisz komentarz
Komentarze