Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad koncepcją rewitalizacji parku Ludowego im. W. Witosa. Teren ma zachęcać do wypoczynku i estetycznie prezentować przez cały rok.
W pierwszej kolejności konieczne jest opracowanie koncepcji. Będzie ona określała między innymi koszty prac. Poza tym powstanie program funkcjonalno-użytkowy, który wstępnie określi zakres niezbędnych prac oraz doposażenie parku. Po rewitalizacji teren ma być miejscem, z którego chętnie będą korzystać bydgoszczanie bez względu na wiek. Projektanci będą musieli na wiele elementów zwrócić szczególna uwagę. Powinni między innymi uwypuklić wszelkie istniejące walory terenu od historycznych po przyrodnicze, zaakcentować rolę parku jako części składowej zielonej osi Śródmieścia. Poza tym konieczne jest zaprojektowanie różnorodnej oferty programowej zapewniającej atrakcyjny wypoczynek i wprowadzić elementy wyróżniające ten teren spośród innych obiektów zieleni miejskiej w Śródmieściu. Strefy wejściowe mają być zaaranżowane w sposób zachęcający do wejścia do parku. Przeanalizowana zostanie zlokalizowanie dodatkowych urządzeń zabawowych dla dzieci i siłowni zewnętrznej. Zaplanowana ma być ścieżka zdrowia z możliwością jej połączenia z innymi ciągami o nawierzchni mineralnej w celu wyznaczenia również tras biegowych. Możliwe, że w parku znajdzie się miejsce na wybieg dla psów. Zmodernizowana ma być górka saneczkowa, tak by mogła pełnić również inne funkcje w sezonie letnim. Dokumentacją miasto będzie dysponować do końca roku. Zadanie planowane jest do realizacji w oparciu o środki Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Łączna powierzchnia parku wynosi około 5 hektarów. Został on założony po wojnie na miejscu cmentarza Ewangelickiej Gminy Zjednoczonej. Likwidację nekropoli przeprowadzono w latach 1951-1952. Park jest wyposażony w sieć ścieżek z ławkami, posiada fontannę, korty tenisowe i place zabaw dla dzieci. W ubiegłym roku zakończyła się rewitalizacja parku Kochanowskiego. Przygotowywana jest też dokumentacja niezbędna do pozyskania środków na rewaloryzację parków na Wzgórzu Dąbrowskiego oraz Wzgórzu Wolności z funduszy unijnych.
Napisz komentarz
Komentarze