Ekspozycję w całości tworzą materiały od mieszkańców i sympatyków Bydgoszczy. Będzie można zobaczyć fotografie pochodzące z prywatnych archiwów, kartki na żywność, niepowtarzalne znaczki pocztowe, z tzw. drugiego obiegu, oraz artykuły z gazet, dotyczące ówczesnej rzeczywistości.
Ciekawym elementem są osobiste wspomnienia uczestników projektu, którzy opowiedzieli nam o swojej reakcji na wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego i o realiach życia codziennego. Poród 13 grudnia 1981 roku, wyjazd na emigrację ostatnim promem do Szwecji, zakopywanie dokumentów w przydomowym ogródku, Wojsko Ludowe pukające do drzwi plebanii z prośbą o opłatki na Wigilię... To tylko niektóre z historii, które czekają na Państwa w Bibliotece. Przeczytacie je na specjalnych planszach lub odsłuchacie w oryginalnym telefonie z lat 80.
40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego staje się dla Biblioteki przyczynkiem do rozpoczęcia długofalowej akcji zbierania wspomnień i pamiątek z Bydgoszczy i okolic („Biblioteka ocali Twoje wspomnienia od zapomnienia”), która w przyszłości zaowocuje kolejnymi interesującymi projektami i znacząco poszerzy zasób WiMBP.
Na wystawę zapraszamy do Biblioteki Głównej (ul. Stary Rynek 22), od 13.12. do 30.12.2021 r., od pon do pt, w godzinach 11:00-19:00. Wstęp jest bezpłatny, grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu (52) 33 99 202.
W związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19 i zaostrzeniem restrykcji rządowych, Biblioteka nie przewiduje oficjalnego wernisażu wystawy.
Napisz komentarz
Komentarze