Rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk zaznacza, że liczba punktów oraz godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej. Obecnie działają 522 punkty; podczas gdy, dla porównania, w sierpniu funkcjonowało ich ok. 470.
"Placówki medyczne elastycznie reagują na pojawiające się w tym zakresie potrzeby. Szczególną uwagę zwracamy na regiony, gdzie występuje wzrost zachorowań np. w województwie lubelskim w ostatnim okresie ponownie rozpoczęły funkcjonowanie 4 punkty pobrań, 3 w województwie kujawsko-pomorskim. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych punktów" – wskazała.
Pracę stacjonarnych punktów – jak przypomniała - uzupełniają karetki wymazowe. Z karetki wymazowej mogą skorzystać osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą udać się do punktu stacjonarnego, np. pacjenci leżący lub niesamodzielni.
Z danych regionalnych przekazanych PAP wynika, że w województwie lubelskim działa obecnie 39 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, w tym 9 w samym Lublinie. Dodatkowo funkcjonuje 13 karetek wymazowych. NFZ akcentuje, że ze względu na coraz większą liczbę zakażonych osób, punkty wymazowe elastycznie wydłużają godziny pracy, tak aby zabezpieczyć potrzeby wszystkich zgłaszających się na test pacjentów.
W województwie podlaskim funkcjonuje aktualnie 29 punktów pobrań oraz 10 karetek wymazowych - 6 karetek działa w subregionie białostockim, 2 w subregionie suwalskim i 2 w subregionie łomżyńskim.
W Małopolsce jest obecnie 36 punktów pobrań. Część z nich działa również w weekendy i święta. W związku ze zwiększającą się liczbą zakażonych, wszystkie punkty w Małopolsce wydłużają obecnie godziny pracy.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zabezpieczonych jest 28 stacjonarnych punktów wymazowych, kolejne trzy - w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku są w trakcie uruchamiania. Ponadto w województwie funkcjonuje 10 mobilnych zespołów wymazowych.
Aktualnie na Pomorzu funkcjonuje 27 punktów wymazowych, z czego 4 w Gdańsku, 3 w Gdyni, 1 w Sopocie oraz 19 w innych miastach województwa. Kolejny punkt w regionie ma ruszyć od 15 listopada.
W województwie świętokrzyskim funkcjonują 34 punkty wymazowe. Od najbliższego poniedziałku planowane jest uruchomienia kolejnego.
W zachodniopomorskim obecnie jest 29 punktów wymazowych. W samym Szczecinie – 6. Punkty cały czas zgłaszają wydłużenie godzin pracy w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną.
"W przypadku jakichkolwiek zgłaszanych sygnałów dotyczących konieczności utworzenia nowych punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, czy wydłużenia czasu pracy już istniejących, oddziały wojewódzkie NFZ podejmują natychmiastową reakcję, by w pełni zabezpieczyć dostęp do badań, szczególnie w tych miejscach, gdzie występuje wzrost zachorowań" – zapewniła rzecznik NFZ.
(PAP) Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ agz/
Napisz komentarz
Komentarze