Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Hala targowa zmieni się nie do poznania

Rozpoczyna się kolejny etap rewitalizacji hali targowej. Operatorowi wręczono pozwolenie na budowę, które umożliwi odrestaurowanie wnętrz gmachu i przystosowanie ich do nowych funkcji. Wiekowy gmach wypełnią punkty gastronomiczne, stoiska z żywnością, bazar owocowo-warzywny, a także zachęci do odwiedzin ciekawą ofertą kulturalną. Taki sposób wykorzystania hali to m.in efekt konsultacji z mieszkańcami.
Hala targowa zmieni się nie do poznania

Autor: Materiały prasowe

- Zrewitalizowana hala dopełni zmian w Salonie Bydgoszczy, które zaczęliśmy wprowadzać przed dekadą. Jestem przekonany, że stanie się miejscem przyciągającym mieszkańców i turystów. Warto podkreślić, że po nabyciu tego obiektu sposób jego wykorzystania określiliśmy w  dialogu z mieszkańcami oraz ekspertami. Wyremontowaliśmy konstrukcję budynku i część zewnętrzną. Wyłoniliśmy odpowiedzialnego operatora , który teraz może przystąpić do prac we wnętrzach. Inwestuje on w to miejsce swój kapitał. Dziś, kiedy rządowe cięcia ograniczają wydatki samorządów, czyli bydgoszczan, taka współpraca nabiera jeszcze większego znaczenia i warto ją szczególnie doceniać – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Operatorem hali w drodze konkursu została spółka Hala Targowa.  Głównym elementem odrestaurowanej hali ma być tak zwany „foodhall”, czyli przestrzeń gastronomiczna ze strefą konsumpcji z kawiarniami i restauracjami. Zabytkowy gmach będzie wzbogacony  jednak o szereg innych funkcji handlowo-usługowych. We wnętrzach znajdzie się łącznie około 250 miejsc, gdzie będzie można skosztować wielu tradycyjnych wyrobów.

- Kilkanaście konceptów restauracyjnych, browar rzemieślniczy, kawiarnie, unikalny cocktail bar z największym regałem wystawowym w Polsce, akademia gotowania, bazar z produktami eko, mediateka, co-working, lokale handlowo-usługowe, kino letnie, strefy eventowe i masa innych atrakcji, które sprawią, że stanie się ona jednym z najpopularniejszych miejsc na spędzanie wolnego czasu w regionie – mówi  Patryk Maćkowiak, przedstawiciel spółki Hala Targowa sp. z o.o.

 

Od piwnicy po antresolę

W centralnej części piwnicy funkcjonować ma rzemieślniczy browar ze strefą eventową (rozrywkową). Na tym poziomie lokowane będą też stoiska z żywnością, słodyczami.

Parter zdominuje strefa gastronomiczna z kawiarniami, restauracjami, barami. Będą to punkty bez pełnego zaplecza gastronomicznego. Dzięki temu będzie mogło funkcjonować w budynku znacznie więcej lokali oferujących bardzo zróżnicowaną ofertę przyciągającą mieszkańców i turystów. Część parteru zajmie również ekobazar.

 

Piętro powstanie dzięki budowie antresoli. Będą tam funkcjonować dwie kawiarnie ze strefą konsumpcji. Możliwe będzie wprowadzenie tam również innych dodatkowych funkcji.

Zagospodarowany zostanie również plac za halą. Będą tam funkcjonować letnie ogródki, mini plaża z leżakami. Ustawiona zostanie też niewielka scena. Możliwe będzie funkcjonowanie plenerowego kina. W tej strefie znajdzie się łącznie około 250 miejsc dla gości.

Operator skomercjalizował 80% powierzchni gastronomicznej. Równocześnie trwa  komercjalizacja powierzchni handlowo-usługowej, którą ułatwi uzyskane pozwolenie na budowę, określające szczegóły techniczne przyszłych punktów handlowych.

 

Prace ruszą na dniach

Wykonawca z rąk prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego  odebrał pozwolenie na budowę. Umożliwi ono odrestaurowanie wnętrz gmachu i przystosowanie ich do nowych funkcji. W zakres prac zlecanych przez operatora hali wchodzi między innymi budowa nowych instalacji, prace konserwatorskie przy ścianach wewnątrz obiektu oraz słupach konstrukcyjnych. W hali zamontowana zostanie również antresola, która pozwoli zwiększyć powierzchnię użytkową  o dodatkowe 400 metrów kwadratowych. Łącznie cały obiekt ma oferować 2300 metrów kwadratowych. Prace rozpoczną się w najbliższych dniach. W ocenie operatora zakończą się wiosną.  Obiekt ma zostać otwarty w III kwartale przyszłego roku, po adaptacji wszystkich lokali.

Historyczne nawiązania

Budynek hali targowej powstał w latach 1904-06. Funkcjonowało w nim 96 stoisk. W 1924 obiektem zaczęła zarządzać Rzeźnia Miejska. W 2010 roku poprzedni dzierżawca zlecił remont elewacji. Miasto przejęło obiekt w 2016 roku. Od razu rozpoczęto działania związane z rewitalizacją gmachu (ekspertyzy, projekt budowlany, remont dachu, elewacji, osuszanie). W wystroju hali znajdzie się wiele elementów nawiązujących do bydgoskiej historii i tożsamości:

•             Spichrze - Konstrukcja zawieszona nad strefą konsumpcji, która przypominać ma słynne bydgoskie spichrze nad Brdą przy ulicy Grodzkiej;

•             Tabliczki z Gwarą - Zawierające nazwy konkretnych dań lub artykułów spożywczych powiązanych z danym lokalem gastronomicznym;

•             Drogowskazy - Upamiętniające nazwy ulic związanych w przeszłości z przemysłem jak np. ul. Grunwaldzka 32 (Fabryka sygnałów kolejowych C. Fiebrandta) czy Dworcowa 110 (Fabryka cygar Adama);

•             Kogut - Stanie się jednym ze znaków rozpoznawczych Hali i inspiracja do wielu rozwiązań wizerunkowych. Jest to jeden z symboli województwa kujawsko-pomorskiego oraz utożsamienie słynnej bydgoskiej historii o Janie Twardowskim.

 

Ważne liczby:

 

•             Powierzchnia użytkowa gmachu – 1908 m2

•             Dodatkowa powierzchnia antresoli – 400 m2

•             Łączna liczba miejsc dla gości – 500

•             Koszt remontu zleconego przez miasto – 3,2 mln zł


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamglenia

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Co z bezpieczeństwem dla rowerzystów jadących prosto przez rondo w kierunku Fordonu, jak i w kierunku Focha????Data dodania komentarza: 8.11.2024, 19:40Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: AnielaTreść komentarza: Warto wspomnieć, że na portalu KotRabatowy.pl dostępne są kody rabatowe na Restaurant Week - https://kotrabatowy.pl/kod-rabatowy/restaurant-week/ :)Data dodania komentarza: 3.11.2024, 18:50Źródło komentarza: Ruszyły rezerwacje na jesienny RestaurantWeek Festiwal w BydgoszczyAutor komentarza: rpTreść komentarza: Gratulacje !!!!! I powodzenia !!!!!Data dodania komentarza: 28.10.2024, 12:00Źródło komentarza: Jubileusze Józefa EliaszaAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Końca nie ma z tymi oszustwami i na rychły koniec nie szybko nie zanosi. Złodziejstwo się bogaci i śmieje a nabici w butelkę obywatele płaczą, że zostali w tak perfidny sposób oszukani. Chamstwo i tyle w temacie.Data dodania komentarza: 17.10.2024, 20:55Źródło komentarza: Bydgoszcz: Oszuści wyłudzili 70 tys. zł od 94-latki K Autor komentarza: Rozto.plTreść komentarza: Bardzo interesujące stroje, na www.rozto.pl takich nie mamyData dodania komentarza: 20.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Dorota Kuźnicka zaprezentowała swoją nową kolekcję
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama