W związku z tym, że upały w końcowej fazie inwestycji zdecydowanie nie sprzyjały nasadzeniom zieleni, podjęliśmy decyzję o przerwaniu tych prac i kontynuowanie ich przez wykonawcę w bardziej sprzyjających warunkach - jesienią bieżącego roku. Zależało nam, by ponad 600 drzew i setki krzewów w pełni uzupełniały krajobraz i nie było konieczności ich wymiany, chociaż również materiał roślinny objęty jest gwarancją. Z wnioskiem o zachowanie najlepszych standardów przy sadzeniu drzew zwrócili się również społecznicy.
Zieleń sadzona jest w oparciu o wcześniej przygotowany projekt. Uwzględnia on szereg uwarunkowań, między innymi bardzo rozbudowaną infrastrukturę podziemną oraz dobór roślin pod kątem odporności np. na przesuszanie. W tym tygodniu wykonawca wznowił prace. Przygotowane zostały odpowiednie wykopy, pod miejsca z krzewami ułożono agrowłókninę, nawieziono również czarnoziem. W czwartek rozpoczęło się sadzenie kilkuletnich drzew m.in. w rejonie ul. Karpackiej i Ustronie. Prace są kontynuowane.
Drzewa, krzewy i kwiaty
Na szerokich pasach zieleni ulic Wojska Polskiego i Kujawskiej dominować mają platany klonolistne. Posadzone zostaną również klony polne, jesiony wyniosłe oraz kasztanowce zwyczajne. W sąsiedztwie komunikacji pieszej i rowerowej planowane jest sadzenie lip srebrzystych. W okolicy rond i na pasach rozdziału dróg oraz przy ulicach bocznych zobaczymy takie gatunki drzew jak głóg pośredni, czeremcha pospolita, śliwa wiśniowa, czeremcha wirginijska, wiśnia piłkowana oraz wiązowce zachodnie.
Na rondach pojawią się krzewy i byliny. Przewiduje się, że zostanie posadzonych ponad 6 tysięcy krzewów liściastych i iglastych odpornych na skrajnie trudne warunki drogowe. Wybrane gatunki to między innymi: tawuły japońskie, berberysy Thunberga, jałowce płożące, kosodrzewina, róże okrywowe, forsycje, hortensje i inne. Szczególnie duża liczba krzewów zasadzona została już na skarpie w rejonie nowych schodów do parku Wolności
Skupisko wiśni piłkowanej (z charakterystycznymi różowymi kwiatami) zdobić ma skwer u zbiegu zrewitalizowanego odcinka ul. Długiej i Wałów Jagiellońskich. Te drzewa trafią również na pasy zieleni pomiędzy jezdniami ulic dochodzących do ronda Bernardyńskiego (Wałów Jagiellońskich, Bernardyńskiej, Toruńskiej). Na Wałach Jagiellońskich dosadzony zostanie również okazały kasztanowiec. Z kolei wjazd na rondo od strony ul. Kujawskiej, pomiędzy jezdnią i torowiskiem, wypełnią egzemplarze klonów. Efektownie każdej wiosny prezentować ma się parking ul. Ustronie. Tam obecnie sadzone są głogi pośrednie, świdośliwy i wiśnie piłkowane.
Kwiaty sadzone będą na wyspie centralnej ronda Bernardyńskiego oraz tuż przy wlotach jezdni na rondo. Niska roślinność w żaden sposób nie ograniczy widoczności. Kolorowe kompozycje stworzą krokusy, tulipany, róże okrywowe.
Długo kwitnące krzewy ozdobią m.in. skwer pomiędzy ulicą Bernardyńską i kościołem garnizonowym. Tam projekt nasadzeń zakłada utworzenie skupisk hortensji bukietowej oraz traw ozdobnych (rozplenicy japońskiej). Skarpy zieleńca wzmocnią płożące się jałowce. W tej części inwestycji dosadzone będą też platany klonolistne i magnolie – drzewa kwitnące wczesną wiosną.
Co zyskaliśmy?
Rozbudowa ul. Kujawskiej rozwiązała szereg problemów komunikacyjnych, które do tej pory występowały w centrum miasta. Bydgoszcz i jej mieszkańcy zyskali jednak znacznie więcej:
- Powstało nowe tramwajowe połączenie górnego tarasu z centrum
- Zakupiliśmy 15 nowoczesnych tramwajów
- Czas podróży komunikacją miejską z Wyżyn do ronda Jagiellonów skrócił się do 12 minut
- Autobusy kilku linii korzystają z buspasa na ul. Kujawskiej
- Wszystkie przystanki i przejścia dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
- Powstało bezpieczne rowerowe połączenie górnego tarasu ze Starym Miastem
- Park Wolności z ul. Kujawską łączą nowe schody
- Badania archeologiczne pozwoliły lepiej poznać historię Bydgoszczy
- Zrewitalizowano ostatni odcinek ul. Długiej
- Powstał duży parking przy r. Kujawskim (docelowo w systemie P+R)
- Infrastruktura zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo
- Nowa trasa znacznie ułatwi funkcjonowanie sieci tramwajowej podczas kolejnych inwestycji lub zdarzeń losowych
Napisz komentarz
Komentarze