We wszystkich dziewiętnastu powiatach ziemskich oraz w każdym z czterech miast na prawach powiatu w naszym regionie działają (w ramach powiatowych centrów pomocy rodzinie i ośrodków pomocy społecznej) ośrodki oferujące bezpłatnie specjalistyczne poradnictwo oraz pomoc psychologiczną, socjoterapeutyczną i prawną. Adresatami są zarówno rodziny naturalne, jak i instytucje pieczy zastępczej, partnerami 23 samorządy powiatowe i miejskie.
- Chodzi o szeroko rozumianą profilaktykę społeczną adresowaną do rodzin dysfunkcyjnych lub takich, które dysfunkcyjnymi stać się mogą, by nie dopuścić do tragedii jaką zawsze jest odebranie dzieci niewydolnym opiekuńczo i wychowawczo rodzicom. Drugą kwestią jest piecza zastępcza. Zależy nam, by odbywała się w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do rodzinnych, w rodzinach zastępczych lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych przeznaczonych dla co najwyżej czternaściorga młodych ludzi. – Podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Powstała w ramach programu sieć centrów wsparcia oferuje poradnictwo rodzinne (pedagogiczne, psychologiczne, prawne), mediację i terapię, warsztaty dla rodziców (naturalnych i zastępczych) i warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci, uczestnictwo w grupach wsparcia, superwizje w rodzinach zastępczych i wsparcie dla osób opuszczających instytucje pieczy zastępczej. Chcemy też poszerzyć krąg kandydatów do roli rodziców zastępczych i zapewnić im profesjonalne przygotowanie w postaci uczestnictwa w kursach specjalistycznych.
W imieniu samorządu województwa liderem projektu, wartego 11,5 miliona złotych, współfinansowanego z naszego RPO, jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, który w jego ramach organizuje szkolenia warsztatowe i kursy specjalistyczne dla rodzin zastępczych, kadry rodzinnych domów dziecka i dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych. Pierwsze z nich, na temat sposobów radzenia sobie z agresją oraz trudnymi momentami w wychowaniu młodego człowieka, odbyły się w grudniu i styczniu, kolejne w lutym.
Napisz komentarz
Komentarze