Większość zdjęć powstanie w bydgoskiej hali zdjęciowej. Tam znajduje się system makiet, zbudowanych przez nas specjalnie dla potrzeb filmu. Zapytacie po co te makiety?
Bo „Magiczny Kwiat Paproci” to film, którego w Polsce dotąd nie było. Owszem, wykorzystamy efekty komputerowe i zagrają u nas wspaniali aktorzy i aktorki, ale unikatowym znakiem naszego projektu jest coś innego. Scenografie, kostiumy oraz dekoracje do „Kwiatu” zostały wykonane RĘCZNIE.
W ten sposób „Kwiat” połączy trzy techniki: grę aktorską, efekty cyfrowe i tradycyjne animacje poklatkowe, stając się jedynym takim filmem w kraju.
Część zdjęć nakręcimy także w plenerach: na cmentarzu oraz w skansenie etnograficznym.
Na planie podczas pierwszych dni zdjęciowych pojawi się wielu ciekawych aktorów.
Janusz Chabior (w „Kwiecie” zagra Truposza) to jeden z najbardziej charyzmatycznych, polskich aktorów. Widzieliśmy go w „Pitbullu”, „Jak zostałem gangsterem” czy serialu „Ślepnąc od świateł”. Za rolę w filmie "Made in Poland" w reż. Przemysława Wojcieszka otrzymał na festiwalu w Gdyni nagrodę za drugoplanową rolę męską. Nagrodzono też jego role w „Fusach” (nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii: Najlepszy aktor) i „Żyć nie umierać” (Września Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")
Marta Mazurek (w „Kwiecie” jako Kulawa) znana jest widzom na świecie z roli Srebrnej w „Córkach Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej. Wystąpiła m.in. w „Já Olga Hepnarová” (reż. Tomás Weinreb, Petr Kazda) i „Les Innocentes” (reż. Anne Fontaine). Jej kreacje były wielokrotnie nagradzane. Z rolę Srebrnej otrzymała nagrodę aktorską na Nashville Film Festival, za krótkometrażową „Amerykę” nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Średniometrażowych w Walencji), a za „Casting” nagrodę honorową Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA w Koninie.
Szymon Mysłakowski (w „Kwiecie” jako Łabędź) jest aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Widzieliśmy go w „Brigitte Bardot Cudowna” Lecha Majewskiego. Wystąpił też w czekającym na premierę filmie Katarzyny Klimkiewicz "Bo we mnie jest seks" o życiu Kaliny Jędrusik, gdzie wcielił się w słynnego Beatlesa, George Harrisona.
Jakub Golla (w „Kwiecie” jako Dzikus) zaczynał od desek scenicznych. Jego teatralne kreacje były wielokrotnie nagradzane. Za rolę w „Fanny i Alexander” Ingmara Bergmana został laureatem nagrody ZASP im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut teatralny. Zdobył też (zespołowe) Grand Prix za „Przebudzenie wiosny” na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz nagrodę ZASP za wyrazistą osobowość aktorską. Współpracował z wieloma reżyserami i reżyserkami filmowymi: Jagodą Szelc, Leszkiem Dawidem, Michałem Rosą czy Bartoszem Konopką. Ostatnio zagrał w serialu „W głębi lasu” serialowej adaptacji powieści Harlana Cobena
Dorota Zięciowska (w „Kwiecie” jako Matka Dzikusa) debiutowała w "Życiu Kamila Kuranta" w 1982 roku. Jest popularną aktorką serialową, a widzieliśmy ją m.in. w "Na Wspólnej", "Świecie wg Kiepskich" i "Czasie honoru". Ostatnio zagrała gwiazdę Italo Disco w filmie "Sweat".
UWAGA! Na wywiady z aktorkami i aktorami oraz ekipą realizacyjną, zaprosimy państwa podczas specjalnego Dnia Prasowego na planie filmu, który planujemy w II połowie października. Szczegółowych informacji udziela Jarosław Jaworski, PR manager filmu 663 556 395)
O czym będzie „Magiczny Kwiat Paproci”?
Znana, polska baśń o mitycznym kwiecie paproci, w wersji filmowej stanie się ponadczasową opowieścią. Mały bohater ucieka z domu, bo nie chce żyć w biedzie. Postanawia odnaleźć Magiczny Kwiat Paproci, który da mu bogactwo. Rusza po skarb i ze skarbem wraca, ale... jakże innym niż się spodziewał!
Twórcy, chcą pokazać potęgę polskich mitów i legend, które są równie porywające jak filmy Tima Burtona, „Hobbit” czy „Harry Potter”. Taki jest też scenariusz autorstwa Katarzyny Płońskiej, wzbogacający tradycyjny tekst legendy o nowe wątki. Dotychczas brakowało polskich filmów dla dzieci wartościowych zarówno merytorycznie jak i wizualnie. „Magiczny kwiat paproci” ma być tym „brakującym ogniwem”.
Produkcji towarzyszy rozmach scenograficzny i realizacyjny. Na potrzeby sceny z Rusałkami zbudowane zostało w hali zdjęciowej w Bydgoszczy specjalne jezioro o rozmiarze 20 metrów na 18 metrów. Powstały pełnoplastyczne makiety mrocznego lasu, tajemnicz3ego cmentarza i najeżonych skałami grot.
„Magiczny kwiat paproci” to także film „ekologiczny”. Dla twórców z Czarnego karła niezwykle ważne są aspekty zrównoważonej produkcji, dlatego przy tworzeniu rekwizytów, scenografii i kostiumów korzystają z materiałów z recyclingu i upcyclingu.
Głównym producentem filmu jest grupa Czarny Karzeł. Koproducentami są Moderator Inwestycje, Fixa Film i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Produkcję wsparły finansowo i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sposorem jest Omega sp. z o.o. Partnerzy: Muzeum Etnograficzne w Dziekanowicach, Hotel Bohema w Bydgoszczy.
Napisz komentarz
Komentarze