Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego od kilku lat zadomowiła się w Starym Fordonie, dawnym miasteczku, dziś dzielnicy Bydgoszczy. Opiekują się tu jednym z najważniejszych zabytków Fordonu – synagogą. Ich celem jest adaptacja XIX-wiecznego budynku dla celów centrum kultury i aktywizacji mieszkańców.
Równocześnie angażują się w zachowanie dziedzictwa małego miasteczka znad Wisły, w którym przez sześć wieków współżyły ze sobą trzy nacje – Polacy, Niemcy i Żydzi. Organizują wycieczki z przewodnikiem oraz wykłady historyków. Wydali „Spacerownik – sztetl Fordon”, czyli przewodnik po dawnym miasteczku zawierający opowieści o mieszkańcach, anegdoty, opis ciekawych miejsc.
W ostatnich dniach uruchomiona została natomiast internetowa strona www.fordon.org.pl. Fundacja zgromadziła na niej razem ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu całą dostępna wiedzę o ul. Bydgoskiej, głównym trakcie dawnego miasteczka, o mieszkańcach, sklepach, rzemieślnikach. A w dalszej perspektywie chcą rozszerzyć zawartość strony o sąsiednie ulice. W ten sposób odtworzą całe miasteczko sprzed 20, 50, czy 100 lat. Chętnych do współpracy zapraszają do kontaktu poprzez profil na facebooku Starofordoński Spichlerz Historii lub mail: [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze