Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Jaka jest historia bydgoskiego piwa? Wybierz się na spacer tematyczny szlakiem miejskiego browarnictwa

Historia bydgoskiego browarnictwa jest jedną z najbardziej intrygujących kart w dziejach miasta; przemysł i kultura w jednym, opowieść o dużych pieniądzach, niezwykłych ludziach i konfliktach. Piwo wywołało ponoć wojnę toruńsko-bydgoską i lało się z kranów w domach bydgoszczan. Te i inne historie przybliży kolejny Historyczny Spacer Tematyczny „Szlakiem bydgoskiego browarnictwa”.
Jaka jest historia bydgoskiego piwa? Wybierz się na spacer tematyczny szlakiem miejskiego browarnictwa
Foto: TeH2O/Tymon Markowski

Piwo to trzeci pod względem popularności napój na świecie, zaraz po herbacie i wodzie. Nic więc dziwnego, że polscy rycerze nie wystawili drużyny do wypraw krzyżowych, na których lało się wino.
 

W Bydgoszczy piwo nawarzyło dużych pieniędzy, niezwykłych ludzi, wojnę toruńsko-bydgoską i miejską mitologię obok historii. A historia bydgoskiego browarnictwa jest jedną z najbardziej intrygujących kart w dziejach miasta, bo to przemysł i ciekawa kultura w jednym.

Do dziś nie wiadomo, czy w 1972 roku piwo naprawdę popłynęło z domowych kranów z powodu awarii zaworu wirówki w browarze przy ul. Ustronie 7, o czym donosił „Dziennik Wieczorny”. Prawda czy legenda miejska? Jedno jest pewne: takie zdarzenie bądź narracja mogły powstać tylko w Bydgoszczy. Tak, czy inaczej zaświadcza to o randze piwa w dziejach miasta, które warzy się tu od 1346 r., kiedy to prawo lokacyjne dało mieszczanom taki przywilej. A czy wiecie, który budynek u podnóża skarpy szwederowskiej, został tak przed I wojną rozbudowany, iż posiadał aż pięć pięter samych piwnic do składowania beczek i lodu? A dlaczego piwowarzy na archiwalnych zdjęciach są poważni niczym jazzmani na scenie?

Faktom i piwnej mitologii po bydgosku poświęcony będzie kolejny Historyczny Spacer Tematyczny „Szlakiem bydgoskiego browarnictwa”. Odszukamy ślady po dawnych browarnikach, piwowarach oraz poznamy historię tego zacnego napoju. Wyprawa zakończy się w Warzelni Piwa należącej do bydgoskiego Szlaku TeH2O.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza w sierpniu jeszcze na dwa historyczne spacery: „Kolejowa Bydgoszcz” (21 sierpnia) oraz „Szpiedzy i agenci w dawnej Bydgoszczy” (28 sierpnia). Szczegóły na www.muzeum.bydgoszcz.pl.

Start: sobota, 7 sierpnia 2021 r., godz. 12.00, Gmach Główny MOB, ul. Gdańska 4

Cena: 8 zł

Liczba Uczestników jest ograniczona – decyduje kolejność zakupu biletów!

Jak kupić bilet?

W kasie Muzeum Okręgowego, ul. Gdańska 4 w godzinach pracy muzeum lub płacąc przelewem na konto nr 45 1240 1183 1111 0011 0159 1497. W tytule przelewu należy wpisać: „Wstęp do MOB – Bydgoskie browarnictwo – imię i nazwisko osób uczestniczących i numer telefonu".

Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem [email protected] oraz telefonicznie, dzwoniąc na numer 885 905 610.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słaba mżawka

Temperatura: 4°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaAgencja Kreatywna
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama