Dzięki przebudowie dworzec stanie się bardziej nowoczesny i dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Budynek zmieni swoje oblicze, choć zachowa swoją pierwotną bryłę. Renowację przejdzie elewacja budynku, która zyska nową kolorystykę. Przebudowane będzie wejście do dworca, które umieszczono w obrębie wysuniętej w kierunku peronu części budynku, zyskując tym samym zadaszoną powierzchnię przed poczekalnią. Na elewacji planuje się umieszczenie nowoczesnego zegara.
W budynku całkowicie na nowo, bardziej nowocześnie, zostanie zaaranżowana poczekalnia dla podróżnych. Jasności wnętrzu dodadzą wysokie okna oraz przeszklenie w obrębie wejścia głównego, a także utrzymana w odcieniach bieli kolorystyka ścian, kontrastująca z szarym kolorem posadzki. Całość metamorfozy przestrzeni uzupełni nowoczesne oświetlenie w formie kasetonowych opraw podwieszanych do sufitu. W klimatyzowanej poczekalni podróżni znajdą również estetyczne ławki z wyprofilowanym i wygodnym oparciem, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż przy niej zostaną zlokalizowane toalety, które będą wyposażone w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi tj. np. przewijaki.
– Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dworca Bydgoszcz Zachód to kolejny krok w stronę tej ważnej inwestycji. Mieszkańcy takiego miasta jak Bydgoszcz zasługują na dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
– Dzięki przebudowie dworzec kolejowy Bydgoszcz Zachód zyska nowoczesne oblicze. To kolejny dworzec na kolejowej mapie Polski, który stanie się bardziej funkcjonalny, bezpieczny i spełniający potrzeby wszystkich grup podróżnych – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
– Dokładamy wszelkich starań, aby inwestycje realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 spełniały współczesne standardy obsługi wszystkich grup podróżnych. Cieszę się, że planowana modernizacja sprawi, iż przestrzeń budynku dworca Bydgoszcz Zachód będzie bardziej funkcjonalna i przystosowana do rzeczywistych potrzeb naszych pasażerów – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Dworzec Bydgoszcz Zachód po przebudowie stanie się też bardziej ekologiczny i bezpieczny. Zamontowane zostanie energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Po to, żeby ograniczyć straty ciepła zaprojektowano ocieplenie budynku oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła. W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody zamontowane w budynku urządzenia i systemy będą nadzorowane przy pomocy systemu BMS (Building Management System). Na zmodernizowanym dworcu wzrośnie poziom bezpieczeństwa dzięki zainstalowaniu nowoczesnych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.
Metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie budynku. Zaprojektowano pasujące do dworca oświetlenie oraz elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze. Zostanie również ułożona nowa nawierzchnia. Przy budynku zaplanowano miejsca postojowe dla samochodów osobowych.
Przebudowa dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód jest projektem realizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP S.A. Termin składania ofert w postępowaniu mija 9 sierpnia bieżącego roku.
Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na jesień 2021 roku. Natomiast przewidywany termin udostępnienia dworca dla podróżnych po modernizacji to lato 2022 roku.
Napisz komentarz
Komentarze