Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Za nami badania profilaktyczne w Bydgoszczy i Toruniu "Zmieniamy Przyzwyczajenia"

Trwa kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”, której celem jest zmiana nawyków polskiego społeczeństwa i zachęcenie Polaków do wykonywania badań profilaktycznych. Kolejne akcje odbyły się w Toruniu (1 lipca) i w Bydgoszczy (2 lipca). Jakie są wnioski z badań w Toruniu i Bydgoszczy i jak wygląda stan zdrowia ich mieszkańców?

Autor: Materiały prasowe

1 lipca w Toruniu i 2 lipca w Bydgoszczy każda dorosła osoba mogła wykonać badania profilaktyczne, takie jak: EKG serca, pomiar ciśnienia, saturację krwi, analiza BMI, a także wypełnić kwestionariusz ankiety dotyczący objawów nietrzymania moczu. W mobilnym punkcie diagnostycznym dyżurował lekarz specjalista (urolog), który omawiał z pacjentami wyniki przeprowadzonych badań pod kątem diagnostyki chorób urologicznych.

Podczas akcji badań w Toruniu personel kampanii społecznej „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” przebadał ponad 130 osób, a w Bydgoszczy ponad 110 osób. Duże zainteresowanie świadczy o silnej potrzebie realizacji badań profilaktycznych, do których dostęp w czasie pandemii koronawirusa był utrudniony.

Opracowane na podstawie akcji dane wskazują, że poważnym problemem uczestników badań jest podwyższone BMI. Wyniki 70% osób w Toruniu i 68% w Bydgoszczy świadczą o nadwadze lub otyłości. Może to skutkować nie tylko chorobami układu krążenia, ale również w znaczący sposób wpłynąć na rozwój schorzeń urologiczno-ginekologicznych. Dużym problemem okazała się również kwestia nietrzymania moczu. W Toruniu 76%, a w Bydgoszczy 73% osób kwalifikowało się do konsultacji z urologiem. Dzięki broszurze udostępnianej każdemu pacjentowi mieszkańcy mogli dowiedzieć się, jakie nawyki mogą wprowadzić do swojego codziennego życia, aby zmniejszyć ryzyko choroby nietrzymania moczu, coraz częściej występującej w naszym społeczeństwie. Dane Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że w Polsce w 2018 roku ponad 2 mln Polaków zmagało się z problemem nietrzymania moczu.

Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.zEwa Barcz prof. dr hab. n. med. Wnioski z badań przeprowadzonych w Toruniu i w Bydgoszczy  wskazują na to, że Polacy zaniedbali regularne wizyty u lekarza specjalisty i wykonywanie badań profilaktycznych. Trzech na czterech badanych wymagało konsultacji z lekarzem, omawiającym na miejscu wyniki badań. Jako ginekolog chciałabym szczególnie podkreślić, jak ważne są regularne badania. O problemie nietrzymania moczu trzeba rozmawiać. Pamiętajmy, że jest to choroba, którą można leczyć - niezależnie od wieku i typu nietrzymania moczu. Taka akcja bezpłatnych badań profilaktycznych jest niezwykle potrzebna Polakom, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, kiedy dostęp do lekarza jest utrudniony” komentuje

 

Mapę dokładnych terminów i przystanków mobilnego punktu diagnostycznego w kolejnych miastach można śledzić na stronie www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl.

Kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” wychodzi naprzeciw potrzebie edukacji
i diagnostyki polskiego społeczeństwa. W okresie od czerwca do września mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi 23 miasta w Polsce. Każdy miesiąc poświęcony jest edukacji w czterech
obszarach profilaktyki zdrowotnej. W czerwcu realizowane były bezpłatne badania z zakresu kardiologii, lipiec jest miesiącem urologicznym, sierpień będzie poświęcony reumatologii, a wrzesień chorobie Alzheimera. Podczas każdej akcji pacjenci mogą skonsultować się z lekarzem specjalistą.

 

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 5°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 993 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama