To czwarta z sześciu obwodnic, jakie powstaną w woj. kujawsko-pomorskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, na które dotychczas podpisaliśmy umowy na przygotowanie dokumentacji.
Z kim podpisujemy umowę?
Konsorcjum firm TRAKT Sp. z o. o. Sp. K. (lider) oraz TRAKT Sp. z o. o. (partner) zaoferowało najkorzystniejszą ofertę na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Nowej Wsi Wielkiej. Oferta zwycięskiego konsorcjum opiewa na kwotę 1 225 848,75 zł i uzyskała maksymalna ocenę 100 punków. Łącznie w postępowaniu brało udział osiem firm. O otwarciu ofert pisaliśmy tutaj.
Obowiązki wykonawcy
Zadaniem projektantów będzie wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z jej uzyskaniem.
Obwodnica Nowej Wsi Wielkiej
Celem budowy obwodnicy Nowej Wsi Wielkiej jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w miejscowości na drodze krajowej nr 25. Jest to ruch na osi północ-południe, pomiędzy Bydgoszczą a Inowrocławiem i dalej w kierunku Kutna i Poznania. To jeden z ważniejszych korytarzy transportowych w województwie.
Szacunkowa długość obwodnicy: 4 km
Program budowy 100 obwodnic
W województwie kujawsko-pomorskim w ramach rządowego Programu powstanie łącznie sześć obwodnic:
-
Brześcia Kujawskiego w ciągu DK62
-
Strzelna w ciągu DK15 i DK25
-
Nowej Wsi Wielkiej w ciągu DK25
-
Kruszwicy w ciągu DK62
-
Kowalewa Pomorskiego w ciągu DK15
-
Lipna w ciągu DK67
W przypadku dwóch ostatnich obwodnic - Lipna i Kowalewa Pomorskiego - dokonaliśmy wyboru wykonawców i oczekujemy na zakończenie 10-dniowego okresu odwoławczego, po którym nastąpi podpisanie umów z wykonawcami.
Termin realizacji
Obwodnice powstaną w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Okres przygotowawczy dla obwodnic w woj. kujawsko-pomorskim przewidziany jest na lata 2020-2024. Realizacja inwestycji w systemie Projektuj i buduj planowana jest w latach 2025-2029.
Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej - to główne założenia Programu. Program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Więcej informacji o tym Programie znajdziesz tutaj.
Przygotowania w toku
Od początku 2021 roku podpisaliśmy już umowy na przygotowanie dokumentacji dla 25 obwodnic z Programu budowy 100 obwodnic. Łączna długość odcinków objętych tymi umowami to blisko 260 km, a wartość podpisanych umów z biurami projektowymi to ponad 90 mln zł.
(GDDKiA)
Napisz komentarz
Komentarze