Polska jest jednym z wielu krajów, obok np. Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec czy Węgier, które przystąpiły do ONZ-etowskiej konwencji AGN.
Województwo kujawsko-pomorskie jest wyjątkowo korzystnie położone w systemie polskich dróg wodnych, ponieważ w Bydgoszczy krzyżują się dwie Międzynarodowe Drogi Wodne: MDW 70 czyli europejski szlak wodny przebiegający od Holandii, przez Niemcy, Polskę, Rosję, aż do Litwy i MDW 40 łączący Morze Czarne i Morze Bałtyckie. Bydgoski Węzeł Wodny, który tworzą rzeki Brda, Wisła i Kanał Bydgoski został ujęty w spisie najważniejszych szlaków europejskich wynikających z porozumienia AGN z 1996 roku.
Jego celem jest wprowadzenie ram prawnych, które ustalą skoordynowany plan dla rozwoju i budowy sieci śródlądowych dróg wodnych o międzynarodowym znaczeniu i określonych parametrach. Porozumienie zobowiązuje też Polskę do dostosowania głównych szlaków wodnych do co najmniej czwartej klasy żeglowności, wymaganej przez konwencję AGN. Klasa ta oznacza, że głębokość tranzytowa na szlaku musi wynosić minimum 2,5 m. Dzięki wpisaniu polskich dróg wodnych do europejskiej sieci będzie można ubiegać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej 85% wartości tej inwestycji.
Przy podpisaniu tej bardzo ważnej dla województwa kujawsko-pomorskiego umowy obecni byli dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego – Rafał Woźniak oraz uczniowie.
Zainwestowane w drogę wodną środki służyć będą nie tylko żegludze, ale także innym ważnym funkcjom gospodarczym. Mają spełniać funkcje przeciwpowodziowe, przemysłowe, komunalne, rolnicze i leśne, sportowo-rekreacyjnej, wykorzystanie stopnia wodnego jako przeprawy drogowej czy też przepływającej wody do produkcji energii elektrycznej.
Sieć łączy porty 37 krajów europejskich i ma długość 27 tys. km.
Napisz komentarz
Komentarze