- W ciągu ubiegłego roku o 12% spadło zainteresowanie randkami, co jest oczywiste z uwagi na ograniczenie możliwości wychodzenia z domu czy spotkań na mieście.
- Interesujące jest jednak to, że jednocześnie o 15% wzrosło zainteresowanie graniem w kasynach online.
- Eksperci Polskiej Agencji Ratingowej Internetowych Kasyn zebrali dane, które wskazują na to, że w niektórych regionach z uwagi na pandemię zrezygnowaliśmy z miłości, a wybraliśmy ryzyko i atmosferę kasyna[1].
W marcu 2021 roku ponad 126 tysięcy użytkowników w Polsce zainstalowało na swoim smartfonie jedną z dziesięciu najpopularniejszych aplikacji do randek online. 34 tysiące pobrań odnotowało Badoo, zaraz za nią uplasował się Tinder z 33 tysiącami. Kolejne aplikacje są znacznie w tyle – na trzeciej pozycji znajduje się LUV z o połowę mniejszą liczbą pobrań niż którakolwiek z pierwszych dwóch propozycji do randkowania w sieci[2].
W ubiegłym roku popularnością cieszyły się również strony do znajdowania swojej sympatii – najpopularniejsze witryny zostały odwiedzone od 82 do 577 miliona razy przez nawet 1,2 milionów użytkowników[3].
Mazowieckie (63%), lubelskie (63%), małopolskie (60%), świętokrzyskie (58%), wielkopolskie (57%) – to regiony, gdzie w ubiegłym roku utrzymywało się największe zainteresowanie randkami. Mimo braku możliwości spotkania na mieście, można przypuszczać, że młodzi zakochani chętnie korzystali z przejściowego okresu otwarcia galerii handlowych czy możliwości związanych z samodzielnym mieszkaniem. Do dyspozycji randkujących przez większość czasu pozostawały również liczne miejsca na łonie natury, takie jak: lasy, odległe zakątki plaż czy szlaki górskie.
Wykresy dla woj. lubelskiego oraz woj. podlaskiego pokazujące relację liczby wyszukiwań randek (kolor niebieski) do kasyn (czerwony)
Konserwatywne randki
– Warto zauważyć, że województwa, w których zainteresowanie randkami było zdecydowanie wyższe niż zastrzyk adrenaliny z kasyna, to jednocześnie regiony uznawane za konserwatywne w kontekście ostatnich wyborów prezydenckich – mówi jeden z członków Polskiej Agencji Ratingowej Internetowych Kasyn.
Lista najczęściej randkujących miast już wygląda nieco inaczej w porównaniu z najbardziej rozkochanymi województwami. Miłości najczęściej poszukiwano w: Częstochowie (70%), Lublinie (67%), Rzeszowie (66%), Krakowie (64%) czy Sosnowcu (63%). Co ciekawe, mimo otwartości mieszkańców Zagłębia na miłość, w sąsiednich Katowicach już prężnie rozwijało się zainteresowanie hazardem.
Liberalny hazard
W regionach Polski, gdzie w ostatnich wyborach padło więcej głosów na liberalniejsze opcje, adrenalina związana z randkami została zastąpiona jej odpowiednikiem płynącym z rozgrywki hazardowej. Mowa przede wszystkim o lubuskim (62%), zachodniopomorskim (57%), dolnośląskim (52%), warmińsko-mazurskim (54%) i podlaskim (51%). Co ciekawe, wszystkie te województwa leżą przy polskiej granicy, wschodniej lub zachodniej.
W Szczecinie, jako jedynym polskim mieście, zainteresowanie randkami oraz hazardem było równomiernie rozłożone.
W kontekście podziału na miasta, w hazardzie obok już wspomnianych Katowic (47%) przodowały takie ośrodki, jak: Szczecin (50%), Olsztyn (40%), Bydgoszcz (45%) i Radom (46%).
– Jak widać, z pandemią i niespodziewanym czasem wolnym radziliśmy sobie na różne sposoby. Zarówno podczas randki, jak i wizyty w kasynie internetowym możemy doświadczyć zastrzyku emocji i adrenaliny – komentuje członek zespołu PARIK. – Oczywiście, obie aktywności wiążą się z różnym zestawem ograniczeń i obowiązków.
Najpopularniejsze witryny hazardowe już w marcu 2020 roku odnotowywały od 10 do 68 milionów odsłon generowanych przez od 400 tys. do 3,7 milionów użytkowników[4].
Perspektywy na przyszłość
Jak donosi niemiecki dziennik „Die Welt”, żaden inny większy kraj Unii Europejskiej nie ma tak sprawnego tempa szczepień przeciw COVID-19 jak Polska i nie włączył od początku do akcji szczepień lekarzy pierwszego kontaktu. Już teraz tempo wynosi 10,8 dawek na 100 mieszkańców. Pod tym względem wyprzedzamy nawet Hiszpanię[5].
Wyzwaniem pozostaje jednak zareagowanie na mutacje koronawirusa, które już teraz pojawiają się w różnych krajach i z reguły są odporne na wynalezione do tej pory szczepionki. Można więc się spodziewać, że walka z pandemią potrwa jeszcze długo, co z kolei przełoży się na utrzymanie zainteresowania aktywnościami w sieci, szczególnie w obliczu powrotu do poprzedniego poziomu restrykcji.
O Państwowej Agencji Ratingowej Internetowych Kasyn:
PARIK jest nowo powstałą niezależną agencją, która analizuje rynek kasyn od strony wewnętrznej, weryfikując wszelkie opinie graczy na forach internetowych oraz sprawdzając licencje kasyn. Zespół PARIK zajmuje się również badaniem i wyszukiwaniem nowo dostępnych kasyn online dla polskich graczy, analizując zasoby, bezpieczeństwo oraz ich dostępne oferty.
[1] Dane zaprezentowane w materiale zostały opracowane przez zespół Polskiej Agencji Ratingowej Internetowych Kasyn na bazie statystyk z Google Trends, porównujących wyszukiwania dla słów kluczowych „tinder” oraz „kasyno”. Dane zebrano za 2020 rok.
[2] https://appmagic.rocks/
[3] https://interaktywnie.com/biznes/newsy/raporty-i-badania/serwisy-randkowe-ranking-portali-na-ktorych-najczesciej-umawiaja-sie-polacy-badanie-259759
[4] https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/bukmacherzy-online-serwisy-ruch-zmalal-o-70-proc-sts-pl-przed-stronami-lvbet-i-fortuny
[5] https://www.dw.com/pl/die-welt-polska-szczepi-szybciej-ni%C5%BC-niemcy/a-56871357
Napisz komentarz
Komentarze