Odkrywanie jest ważną częścią życia dla 81% Polaków – wskazują badania przeprowadzone przez kanał National Geographic Polska ”Jak odkrywamy”. Okazuje się też, że pomimo powszechnego zamiłowania do egzotycznych akcentów, nasze dwa ulubione obszary odkryć to nowe miejsca w Polsce (39%) i środowisko naturalne (33%).
Jednak nawet ci, którzy nie należą do grona miłośników lokalnego odkrywania, za sprawą interaktywnej mapy Polski jesttyledoodkrycia.pl poczują chęć ruszenia w drogę. Mapa powstała w ramach akcji #JestTyleDoOdkrycia kanału National Geographic, który wspólnie z ekspertami, odkrywcami i podróżnikami wyselekcjonował i dokładnie oznaczył lokalizacje, stanowiące często ukryte atrakcje spoza utartych szlaków turystycznych na terenie naszego kraju.
Wśród nich znalazły się też „perełki” w województwie kujawsko-pomorskim. Zobacz, jakie miejsca zostały wyróżnione przez kanał National Geographic
w Twojej okolicy.
https://jesttyledoodkrycia.pl/ng_miejca/mysia-wieza-w-kruszwicy/
Kategoria: Architektura/Historia
Adres/Lokalizacja:Podzamcze, 88-150 Kruszwica
Opis miejsca: Wieża związana z legendą o królu Popielu, zjedzonym przez myszy. Ma 32 m, zbudowana została na planie ośmioboku, jednak jest okrągła od środka. Otwory w jej fasadzie to nie malutkie okienka, a ślady po rusztowaniu. Wieża jest pozostałością po średniowiecznym zamku Kazimierza Wielkiego. Wchodząc na jej wierzchołek można podziwiać widok na jezioro Gopło.
Akwedukt w Fojutowie
https://jesttyledoodkrycia.pl/ng_miejca/akwedukt-w-fojutowie/
Kategoria: Architektura/Technologia
Adres/Lokalizacja:89-504 Fojutowo
Opis miejsca: Akwedukt w Fojutowie powstał w połowie XIX w. na wzór rzymskich budowli. Powstał na skrzyżowaniu Kanału Bydgoskiego i Czerskiej Strugi. Pruscy inżynierowie zaplanowali go jako część planu nawodnienia rozległych, suchych terenów w tej okolicy. Jest to najdłuższy akwedukt w Polsce - ma 75m., został zbudowany z kamieni i żółtej cegły. Można go zwiedzać po wyznaczonej trasie.
Więcej inspiracji do eksplorowania każdego zakątka Polski czeka na stronie jesttyledoodkrycia.pl. Interaktywna mapa umożliwia również oznaczanie własnych odkryć!
Jednym z odkrywców zaangażowanych w akcję jest Robert Makłowicz, który nie tylko zamieścił swoje rekomendacje na mapie, ale i w swoim najnowszym odcinku oprowadził widzów po miejscach, wybranych w ramach akcji #JestTyleDoOdkrycia.
Poza popularnym podróżnikiem kulinarnym swoimi rekomendacjami dzielą się również Piotr Horzela, Radosław Gajda i Natalia Szcześniak (znani jako internetowy duet Architecture is a good idea) oraz Huyen Pham i Marcin Nguyen (z kanału Emce Kwadrat). Każdy z zaangażowanych w akcję odkrywców, podobnie jak Robert Makłowicz podzieli się kulisami wybranych odkryć na swoich kanałach.
National Geographic poprzez lokalną kampanię #JestTyleDoOdkrycia pragnie inspirować do poznawania świata po swojemu, odkrywania lokalnie i pielęgnowania w sobie ciekawości. Na antenie kanału ten cel realizowany jest poprzez fascynujące premiery m.in. serię „Pomysł na miasto”, nowy sezon „Przygód z Bearem Gryllsem” oraz produkcję „DNA maszyn”. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze