Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

169. urodziny Leona Wyczółkowskiego. Muzeum Okręgowe zaprasza na wystawę

Ten wybitny malarz, rysownik i grafik urodził się w 1852 roku, w Hucie Miastkowskiej na Podlasiu. Muzeum wspólnie z pedagogami i uczniami Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zapraszają na „Urodziny Wyczóła” do sieci.
169. urodziny Leona Wyczółkowskiego. Muzeum Okręgowe zaprasza na wystawę
Wiosna – wnętrze pracowni artysty, 1933, wł. MOB

W ramach wydarzenia m.in. ukaże się filmik zapraszający na pokaz czterech dzieł artysty pt. "Wiosna" oraz udostępnione zostaną warsztatowe karty pracy. Liceum plastyczne zaprosi na wirtualne zwiedzanie szkoły oraz pracowni graficznych.

Do zwiedzania Domu Leona Wyczółkowskiego MOB zaprosi po ponownym otwarciu instytucji kultury. W sali wystawienniczej zaprezentowany będzie pokaz prac dotyczących tematu otwartego okna pokoju artysty z widokiem na ogród - "Wiosna" Leona Wyczółkowskiego.

Prezentowane obrazy pochodzić będą ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a także z kolekcji prywatnej.

Stan zero. Muzeum Okręgowe przygotowuje nową wystawę

Wystawa Stan Zero będzie czynna od 7 maja do 27 czerwca 2021. Będzie pierwszą wystawą czasową w nowo otwartym budynku przy ul. Gdańskiej 4.

Koncepcja wystawy powstała w Katedrze Grafiki Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w Poznaniu, a jej kuratorem jest Maciej Kurak. Na wystawie zaprezentowany zostanie spójny zespół prac artystów – pedagogów Katedry Grafiki poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, ukazujących zjawisko oddziaływania historycznej grupy artystycznej Bunt na współczesnych grafików.

„Nowy Bunt” – to w pełni adekwatne określenie współcześnie tworzących artystów,
nieformalnej grupy twórców poznańskich z kręgu Katedry Grafiki, świadomie nawiązujących do programu historycznej, ekspresjonistycznej grupy Bunt, zwłaszcza na płaszczyźnie przekazu. Często prace tych artystów inspirowane są programem, twórczością, a nawet działalnością poznańskiego Buntu, stanowiąc swoisty dialog między przeszłością
a teraźniejszością.

Jak podkreśla Barbara Chojnacka, z Działu Grafiki MOB, aktualna ekspozycja stanowi część większego projektu graficznego Katedry Grafiki, realizowanego od 2014 roku w formie wystaw i działań artystycznych. Jednym z rozbudowanych przedsięwzięć, w którym uczestniczyli artyści „Nowego Buntu” była ekspozycja Bunt – Ekspresjonizm – Transgraniczna awangarda. Prace z berlińskiej kolekcji prof. St. Karola Kubickiego, której towarzyszyły wystawy Refleks i Ulotka. Ekspozycja była prezentowana kolejno w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie i Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański we Wrocławiu (2015). Niewtajemniczeni mogliby zadać pytanie – co łączy Bydgoszcz z ekspresjonizmem? Pozostając w kręgu wydarzeń historycznych odpowiemy, że Stefan Szmaj, który w naszym mieście mieszkał i tworzył w dwudziestoleciu międzywojennym.  

Kurator wystawy – Maciej Kurak zapowiada, że projekt – wystawa Stan zero będzie „aktualną odsłoną interpretacji zagadnień społecznie zaangażowanych, poruszających temat utylitaryzmu i multikulturowości. Będzie też wprowadzeniem do opisania globalnych zjawisk opartych na mechanizmie «systemów–światów» uwarunkowanych przez gospodarkę kapitalistyczną, która projektuje nową mapę świata podzielonego na centra, półperyferie i peryferie. Artyści podejmą też próby pokazania ukrytych mechanizmów kultury, które bywają odpowiedzialne za utrzymywanie się ksenofobii w społeczeństwach”.

Trzy sekwencje ekspozycji, zatytułowane: System, „+,-„ Homage á Bunt et Jung Idysz, Stan zero odnoszą się do zasadniczych problemów. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace 17 twórców, są to: Krzysztof Balcerowiak, Andrzej Bobrowski, Stefan Ficner, Sławomir Iwański, Jarosław Janas, Dorota Jonkajtis, Kajetan Karczewski, Maciej Kurak, Agnieszka Maćkowiak, Maryna Mazur, Witold Modrzejewski, Grzegorz Nowicki, Max Skorwider, Piotr Szurek, Michał Tatarkiewicz, Radosław Włodarski i Zbigniew Zieliński.

Prace zostały wykonane w różnych technikach graficznych, w formacie A5, nawiązującym do niewielkich wymiarów rycin stosowanych przez artystów Buntu i Jung Idisz. Każdy
z twórców zaprezentował tylko jedną grafikę, a minimalizmowi zespołu dzieł odpowiadała minimalistyczna aranżacja – w „przenośnej galerii” o  sześciobocznej formie.

Muzeum planuję realizację programu towarzyszącego, obejmującego m.in.:

Spotkanie graficzne Stan zero. Spotkanie wokół książki Bunt. Nowe ekspresje, z udziałem artystów – uczestników wystawy.

Warsztaty graficzne w formule on-line, prowadzone przez artystów grafików, uczestników wystawy

Warsztaty graficzne, połączone z oprowadzaniem i pokazem graficznym.

*Termin otwarcia może ulec zmianie ze względu na sytuacje epidemiczną warunkującą ponowne otwarcie instytucji kultury.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 23°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kasyno BooiTreść komentarza: Po sesjach w Booi pozostaje dobre wrażenie. Wszystko jest przewidywalne w dobrym tego słowa znaczeniu: działa jak działa i nadal działa. Żadnych niespodzianek, wszystko jest stabilne i zgodne z regulaminem. Gry są uruchamiane szybko, konto osobiste zawiera informacje, nic nie jest mylące. https://sklep-dinozaurow.pl/Data dodania komentarza: 17.04.2025, 10:47Źródło komentarza: Technologie online które zmieniły nasze życieAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo się się cieszę, że w pobliżu mojego domku będę miała swoją BiedronkęData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:38Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Won z Grajdołem niszczącym B-szcz!Treść komentarza: A kogo z bydgoszczan obchodzi grajdoł Toruniewo, który blokuje od początku tego chorego województwa rozwój B-szczy, wręcz jej DEGRADACJĘ!!Data dodania komentarza: 14.04.2025, 14:03Źródło komentarza: Dworzec Toruń Wschodni otwarty dla podróżnychAutor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Właściciele cukierni Sowa powinni zostać uhonorowani przez miasto Bydgoszcz. Nie znam drugiej bydgoskiej firmy, która od lat tak bardzo inwestowałaby w porządkowanie przestrzeni i rozwój architektoniczny naszego miasta. Dzięki tej firmie Bydgoszcz pięknieje.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:41Źródło komentarza: Nowy mini park handlowy w Bydgoszczy. Cukiernia Sowa inwestujeAutor komentarza: BZGTreść komentarza: Znowu ta toruńska ***** Ostrowski, który notorycznie zdradza B-szcz we wszystkim na rzecz tego toruńskiego grajdołu zamieszkałego przez socjopatów z antybydgoską psychozą. :( Zaczął niszczyć nawet Tow. Przyj. M. B-szczy doprowadzając do rezygnacji prawdziwych bydgoszczan, ale ktoś wreszcie wytłumaczył tej toruńskiej gnidzie podającej się za bydgoszczanina, choć nim nie jest ani z urodzenia ani z przekonania, że ma wy... opuścić to Towarzystwo. Bydgoszczanie go żywiołowo nienawidzą, jako toruńskiego zdrajcę niszczącego B-szcz z toruńskimi psychopatami!! Won do Grajdołu ZDRAJCO!!!Data dodania komentarza: 28.03.2025, 12:51Źródło komentarza: Od kwietnia loty do FrankfurtuAutor komentarza: Natalia i ZuziaTreść komentarza: Tak naprawdę to szkoda że nasz trener trenuje w Nowy Jorku a nie u nas. Było fajnie.Data dodania komentarza: 21.03.2025, 13:49Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły Gospodarki
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama