Do tej pory wsparliśmy 15 różnych produkcji, głównie nieduże filmy dokumentalne, w tym np. "Koniec świata" w reżyserii Moniki Pawluczuk wyprodukowany przez Wajda Studio.
W roku 2017 chcemy rozpocząć budowę bazy scenariuszy do filmów z Bydgoszczą w tle. Mamy wrażenie, że te działania są dobrym początkiem do stworzenia filmów i seriali telewizyjnych, w których nasze miasto będzie grało główną rolę. Stolica Kujaw i Pomorza do tej pory była całkowicie pomijana jako miejsce opowiadania filmowych historii. Poza jednym (literalnie jednym) filmem o grodzie nad Brdą – mowa o "Sąsiadach" w reżyserii i na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibor-Rylskiego, w całej historii kinematografii nie powstał żaden pełnometrażowy film fabularny o naszym mieście. To duże, bo ósme co do wielkości miasto w kraju jest białą plamą na filmowej mapie Polski. Od premiery "Sąsiadów" mija niemal 50 lat. Wydaje nam się że przyszedł najwyższy czas na opowiedzenie nowych historii w nowej narracji o Bydgoszczy.
Jesteśmy również przekonani, że nowa lokacja dla opowiadanych w tej chwili w Polsce fabularnych historii może być inspirująca i odświeżająca. Miasto jest bardzo konkretne w swoim charakterze i oryginalne w kontekście kulturowym Polski i Niemiec oraz zjawisk historyczno-społecznych XIX i XX wieku, a jednocześnie jest pozbawione balastu stereotypowych skojarzeń i uproszczeń. Oczywiście mamy świadomość, że Bydgoszczy przypięta została “gęba” miasta bez wyrazu, tożsamości i przeszłości, nie mniej taka “słabość” bywa również zaletą. Może starczy już kryminałów z Krakowem lub Wrocławiem w tle, może czas no nowe.
Partner strategiczny BTF 2017: Szkoła Wajdy
Bydgoska Tożsamość Filmowa – program stypendialny Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy będzie ściśle współpracował z Wajdaschool w ramach jego najbardziej prestiżowego programu Studio Prób. Wykładowcy tego szanowanego programu będą prowadzili warsztaty oraz wykłady zaplanowane dla zwycięzców etapu pierwszego i drugiego, a także będą brali udział w pracach komisji oceniających scenariusze. Wątek bydgoski stanie się także elementem działań Szkoły w Warszawie.
Opis programu partnerskiego:
Studio Prób to roczny, intensywny program reżyserii na poziomie masterclass, który obejmuje analizę i rozwój scenariuszy zgłoszonych przez uczestników, a także warsztaty z wybitnymi polskimi reżyserami na temat problemów dramaturgii, pracy na planie, pracy z aktorem, montażu, dźwięku, obrazu i analizy filmów. Uczestnicy przystępują do zajęć praktycznych, podczas których podejmują się realizacji dwóch scen ze swoich scenariuszy, z udziałem zawodowych aktorów warunkach profesjonalnego planu filmowego. Ukończenie Programu powinno zbiec się z zakończeniem pracy nad co najmniej pierwszą wersją scenariusza.
Warsztaty i wykłady w ramach BTF 2017
Planowane są dwa warszaty dla uczestników programu stypendialnego. Każdy z warsztatów potrwa przez tydzień.
- Pierwszy pomiędzy ogłoszeniem wyników I etapu, a datą zakończenia przyjmowania prac do II etapu (preferowany maj/czerwiec 2017).
- Drugi w okresie od ogłoszenia wyników etapu II do zamknięcia przyjmowania ostatecznych wersji scenariusza (preferowany lipiec/sierpień 2017).
Prowadzącymi wrsztatów byliby wykładowcy Wajda School (planowani tutorzy: Maciej Sobieszczański, Leszek Dawid, Sławomir Fabicki).
Planowany jest także Wykład Otwarty, będący zwieńczeniem części warsztatowej (planowani wykładowcy: Wojciech Marczewski, Agnieszka Holland). Warsztaty i wykład odbędą się w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Napisz komentarz
Komentarze