Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

4 wskazówki dotyczące zdrowego trawnika

Zielony, gęsty i starannie przystrzyżony trawnik jest ozdobą posesji. Co prawda jego założenie nie jest bardzo trudne, ale późniejsza pielęgnacja nierzadko okazuje się kłopotliwa. Jak należy dbać o trawę, aby dobrze się prezentowała przez cały sezon? Poznaj kilka cennych wskazówek.
4 wskazówki dotyczące zdrowego trawnika
4 wskazówki dotyczące zdrowego trawnika

Systematyczne nawożenie

Jednym z najbardziej istotnych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku trawnika jest nawożenie, które należy wykonywać regularnie, wykorzystując do tego dobrze dobrane preparaty. Po raz pierwszy po nawóz trzeba sięgnąć już na początku sezonu, pod koniec marca lub na początku kwietnia. Kolejny termin przypada na czerwiec, a ostatni tego typu zabieg powinien być przeprowadzony najpóźniej w połowie sierpnia. Nie możemy tego robić jesienią, bo to doprowadziłoby do intensywnego wzrostu trawy w okresie, kiedy ma przygotowywać się na nadejście zimy. Stałaby się ona bardziej podatna na mróz, a także na choroby.

Trawnik należy nawozić po skoszeniu. Najlepiej zaplanować pracę w pochmurny dzień, kiedy ziemia nie jest mocno nagrzana od słońca. Optymalne warunki są wtedy, gdy źdźbła są suche, a gleba lekko wilgotna. Bardzo ważne jest równomierne rozprowadzenie nawozu na całej powierzchni trawnika. W miejscach, gdzie znajdzie się za dużo preparatu, trawa zostanie wypalona, a w tych częściach, gdzie nawozu będzie zbyt mało, zacznie zmieniać kolor na żółty (z powodu niedoboru potrzebnych składników odżywczych). Do nawożenia stosuje się środki organiczne i mineralne, do wyboru mamy takie działające szybko oraz długoterminowo.

Koszenie

Pierwsze w sezonie koszenie należy wykonać w momencie, gdy źdźbła mają 8 – 10 cm wysokości. Początkowo nie powinno się ich nadmiernie skracać, maksymalnie do 1,5 cm. Co prawda wiele osób uważa, że trawnik prezentuje się najlepiej, kiedy jego wysokość nie przekracza 3 cm. Jednak w naszym klimacie trawa radzi sobie lepiej, gdy jest nieco wyższa, do 4 – 6 cm (wyjątkiem może być trawnik ozdobny, po którym nie chodzimy).

Wysokość koszenia zawsze należy dostosować do aktualnych warunków pogodowych. W czasie upałów trawa powinna być wyższa, ponieważ staje się bardziej wytrzymała i chroni glebę przed nadmiernym wysuszeniem. To, jak często powinno się kosić trawnik, zależy od jego rodzaju. Ten ozdobny należy skracać nawet dwa razy w tygodniu, a rekreacyjny raz w tygodniu, wówczas będzie odporny na deptanie. Jeżeli jest to łąka kwietna, wystarczy kosić ją od dwóch do trzech razy w roku, na wysokość 8 – 10 cm.

Ważne jest nie tylko to, jak często i na jaką wysokość kosimy trawnik, ale także sprzęt, za pomocą którego przycinamy źdźbła. W przypadku mniejszych posesji dobrze bez wątpienia sprawdzi się kosiarka elektryczna. Ranking tego typu urządzeń z pewnością ułatwi znalezienie modelu, który będzie wygodny w obsłudze. Do ogrodów o większej powierzchni polecane są sprzęty spalinowe, gdyż mają mocniejszy silnik (ale jednocześnie są bardziej hałaśliwe i wytwarzają spaliny).

Podlewanie

Trawnika nie powinno się podlewać codziennie, nawet w bardzo upalne dni. Lepiej robić to nieco rzadziej, co 2 – 3 dni, ale intensywniej, na 1 m2 powierzchni powinno przypadać od 8 do 12 litrów wody. Podlewanie jest czynnością, która wymaga dużo cierpliwości i precyzji. Nawadnianie należy wykonywać powoli, wykorzystując do tego niewielki strumień wody. Jednocześnie trzeba regularnie sprawdzać poziom wilgotności podłoża, wbijając w nie długi pręt.

Zaleca się, aby podlewać trawę wcześnie rano, żeby woda mogła wniknąć do głębszych warstw ziemi, a jej nadmiar swobodnie odparować. Możemy zrobić to też wieczorem, ale jest to nieco mniej korzystne rozwiązanie. Wynika to z tego, że kiedy trawnik pozostaje wilgotny przez dłuższy czas, staje się bardziej podatny na rozwój grzybów (nocą nadmiar wody nie odparuje tak szybko, jak w ciągu dnia). Podlewanie trawy w południe często kończy się powstawaniem oparzeń od słońca i należy tego unikać.

Wertykulacja i aeracja

Na przełomie marca i kwietnia powinniśmy zadbać nie tylko o nawożenie trawnika, ale także o wertykulację. To zabieg, który pozwala na usunięcie mchu i filcu, pobudza on trawę do intensywnego krzewienia, a ponadto rozluźnia strukturę gleby. Poprzez wertykulację możemy poprawić kondycję trawnika po zimie. Z kolei do końca maja powinniśmy wykonać aerację, czyli rozpulchnić wierzchnie warstwy podłoża, żeby poprawić wchłanianie nadmiaru wód opadowych. Można zrobić to przy użyciu specjalnych butów z kolcami, aeratora ręcznego, elektrycznego lub spalinowego (w zależności od metrażu trawnika). Żeby zabiegi te były skuteczniejsze, warto dodatkowo rozważyć piaskowanie, czyli rozsypanie cienkiej warstwy suchego, rzecznego piasku. Zapobiegnie to zatykaniu się kanalików wykonanych w czasie aeracji i na dłużej utrzyma przepływ składników odżywczych oraz wody do korzeni trawy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 993 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaAgencja Kreatywna
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama