W ostatnich latach za realizację tych zadań odpowiadały dwa programy – „Senior+” oraz Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Te dwa wieloletnie programy zakończyły się wraz z końcem 2020 roku. Rząd Zjednoczonej Prawicy, zdając sobie sprawę jak ważne są to programy w życiu lokalnych społeczności, w życiu wspólnot i osób starszych, na kontynuację programu „Senior+” oraz zupełnie nowy Program Wieloletni na rzecz Osób Starszych „Aktywni+”, który zastąpi dotychczasowy program ASOS, w latach 2021-2025 przeznaczył łącznie 500 mln zł.
- Celem Zjednoczonej Prawicy jest stwarzanie optymalnych warunków do poprawy jakości życia starszej części naszego społeczeństwa. Dzisiaj, chcemy za pośrednictwem mediów przypomnieć samorządom terytorialnym i organizacjom pozarządowym, że mogą się ubiegać o środki z nowej perspektywy programów „Senior+” i „Aktywni+”. Zależy nam bardzo, żeby wywołać zainteresowanie samorządów, ponieważ środki przeznaczone na ten cel, to pół miliarda złotych. Środki te zostały zwiększone w związku z ogromnym sukcesem programów aktywizujących osoby starsze w ciągu minionego 5-lecia – mówił wicewojewoda Józef Ramlau.
Więcej o dotychczasowych sukcesach i działaniach podjętych podczas poprzednich edycji poszczególnych programów przypomniał dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Paweł Klamka:
- Obecnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w ramach Programu „Senior+” działa: 49 placówek, w tym: 35 klubów „Senior+” i 14 Dziennych Domów „Senior+”. Podczas minionej edycji programu w województwie kujawsko-pomorskim utworzone zostały dodatkowe 223 miejsca dla seniorów, powstało 10 nowych placówek w ramach Modułu 1 Programu „Senior+”, dofinansowano 22 funkcjonujące już placówki „Senior+” w ramach Modułu 2 – wyliczał dyrektor Pawel Klamka. - W ramach Programu „Senior+” edycja 2020, województwo kujawsko-pomorskie otrzymało 4 307 038 zł dofinansowania.
26 lutego Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło start otwartego konkursu ofert w ramach programu „Senior+” edycja 2021. Jednostki samorządu terytorialnego mogą starać się o dofinansowanie do tworzenia nowych oraz prowadzenia już istniejących domów i klubów „Senior+”. Oferty można składać do 24 marca 2021 r. Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości nie później niż do 30 kwietnia 2021 r.
Z kolei 4 marca rozpoczął się nabór w otwartym konkursie ofert w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 – edycja 2021. Oferty można składać do 26 marca 2021 r.
Na zakończenie konferencji wicewojewoda Józef Ramlau przypomniał, że do końca marca trwa również nabór zgłoszeń w ramach konkursu „Samorząd Pro Familia 2021”, którego celem jest przede wszystkim docenianie prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne.
- By polityka rodzinna była prawdziwie skuteczna, musi być realizowana na każdym szczeblu. Rząd chce z jednej strony uhonorować tych, którzy już dzisiaj skutecznie działają na rzecz poprawy sytuacji rodzin w Polsce, a z drugiej inspirować innych do podejmowania podobnych inicjatyw – powiedział wicewojewoda.
Więcej o konkursie „Samorząd Pro Familia 2021” https://www.gov.pl/web/rodzina/samorzad-pro-familia-2021.
Napisz komentarz
Komentarze