Ingmar Bergman w swojej twórczości skupiał się na badaniu wnętrza psychiki człowieka
w ekstremalnej sytuacji. Skupiał się na ludziach odizolowanych od świata zewnętrznego.
Swoich bohaterów zamykał na „wyspie” – w relacjach rodzinnych, w państwach objętych stanem wyjątkowym. Zamknięci w czterech ścianach, poddajemy próbie nasze więzi. Widzimy pod lupą relacje, które nam umykały w natłoku spraw. Przymusowa konfrontacja z drugim
i sobą samym prowadzi do wglądu? Do szaleństwa? Zobaczymy się „jak w Zwierciadle”?
Czy będziemy mieć odwagę, żeby stanąć, ze sobą i ostatecznym, twarzą w twarz?
Bergman jest Przewodnikiem po czasie „kwarantanny” – zamknięcia, izolacji, wglądu
i konfrontacji. Przeprowadza nas przez proces przemiany. Intymny proces transformacji
i przewartościowania. I śmierci.
Coraz mocniej dociera do nas, że nastał czas śmierci. Śmierci, której nie sposób pojąć, opłakać, zrozumieć. Czy chcemy tego, czy nie, śmierć potrzebuje reprezentacji, po to jest sztuka – film, teatr, literatura, sztuki wizualne – żeby dzięki reprezentacji nie dopuścić do traumatycznego, niewyrażonego zapisu lęku.
Artysta wciąż poszukuje języka na oswojenie nieoswajalnego. Sztuka wciąż stara się wyprzedzić rzeczywistość. To powinność Sztuki. Próbować.
(Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski)
Słuchowisko „Niespokojni” oparte zostało na książce o tym samym tytule, której autorką jest córka Ingmara Bergmana Linn Ullmann. Spektakl „Twarzą w twarz” w reżyserii Mai Kleczewskiej,
który nawiązuje do życia artysty jest koprodukcją Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru powszechnego w Warszawie. Warszawska premiera spektaklu odbędzie się 19 marca. Bydgoska publiczność po raz pierwszy zobaczy spektakl 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru.
Nagranie słuchowiska, w którym udział wzięli: Karolina Adamczyk, Aleksandra Bożek, Andrzej Kłak, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Piotr Stramowski, Julian Świeżewski, Małgorzata Witkowska. odbyło się w studiu dźwiękowym Teatru Polskiego Radia. Za realizację dźwiękową odpowiadał Andrzej Brzoska.
Jak uzyskać dostęp do nagrania? Wystarczy założyć bezpłatne konto na www.vod.teatrpolski.pl, następnie wybrać wydarzenie i opłacić dostęp (1 zł). Warto pamiętać, że słuchowisko zostanie udostępnione 13 marca o godz. 19.00 i dostępne będzie tylko przez 24 godziny.
Napisz komentarz
Komentarze