- Jesteśmy jednym z liderów pozyskiwania środków zewnętrznych na rzecz Bydgoszczy – mówi prezes BPPT, Andrzej Półgrabski. – Dzięki europejskim funduszom stworzyliśmy centrum technologiczne, rozbudowaliśmy infrastrukturę parku, zbudowaliśmy nowoczesny biurowiec oraz Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze w Myślęcinku. Mamy też gotowe projekty związane m.in. z rozbudową dróg z myślą o sięgnięciu po środki z Krajowego Planu Odbudowy. Inwestując w park, inwestujemy w przyszłość miasta. Firmy działające na naszym terenie zatrudniają już ponad 4 tysiące osób, tu płacą podatki. Ma to coraz większe znaczenie w sytuacji ograniczania dochodów samorządów na szczeblu centralnym.
Inwestycja została dofinansowana kwotą prawie 19 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na rozwój infrastruktury biznesowej. Umowę podpisano 25 lutego w Urzędzie Marszałkowskim.
Nowy obiekt powstanie pomiędzy nowym centrum technologicznym, w którym ulokowały się firmy rozwijające nowe technologie i potężnym centrum logistycznym firmy Lidl. Inkubator będzie składał się z dwóch części: 3-kondygnacyjnej biurowej oraz parterowej hali, w której będą mogły funkcjonować nowe podmioty gospodarcze. Hala będzie podzielona na ponad 20 boksów. W budynku przewiduje się możliwość zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ponadto planowany jest zakup wyposażenia, oprogramowania oraz sprzętu IT niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania wybudowanej infrastruktury. Więcej informacji o inwestycji znajduje się w „Raporcie nr 2”:
https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/inkubator-przedsiebiorczosci-duzo-chetnych-do-bu/
Obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy prac budowlanych. Bydgoski Park Technologiczno-Przemysłowy na realizację inwestycji zabezpieczył ponad 23 mln zł. Prace budowlane potrwają około półtora roku.
Gospodarcze serce regionu
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny zajmuje powierzchnię 290,9 hektarów. Oferuje tereny inwestycyjne na sprzedaż oraz pod dzierżawę. Przygotowując tereny dla inwestorów, pracownicy spółki podejmują szereg działań obejmujących m.in. wydzielenie i podział geodezyjny działek, badania hydrogeologiczne gruntów, budowę nowej i rozbudowę już istniejącej infrastruktury. Aktualnie oferuje około 62,5 ha wolnych terenów. BPPT dokonuje podziału gruntu w zakresie wielkości i kształtu działki zgodnie z wymaganiami Inwestora przy założeniu, że minimalna powierzchnia wyniesie 1 ha. Cały obszar Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, gdzie oznaczono go jako teren aktywności gospodarczej, obejmującej działalność usługowo-produkcyjną, składowanie i magazynowanie. Inwestorzy mają tu zapewniony dostęp do mediów, w tym energii cieplnej. Ponadto część obszaru BPPT, o powierzchni około 46 ha, włączono do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Inwestycje BPPT zrealizowane z unijnym wsparciem:
· Centrum Technologiczne – wsparcie unijne 6,1 mln zł
· Idea przestrzeń biznesu – 10 mln zł
· Rozbudowa Infrastruktury technicznej BPPT – 13,3 mln zł
· Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze – dofinansowanie 20,6 mln zł
· Rozbudowa infrastruktury technicznej Bydgoskiego Parku Przemysłowego – dofinansowanie 24,4 mln zł
Napisz komentarz
Komentarze