Jak podawał wcześniej ratusz obiekt ma pełnić funkcję sceny teatralnej dla dzieci i młodzieży. W przebudowanym teatrze w przestrzeni dla odbiorców znajdą się między innymi duża sala z widownią na 180-200 miejsc o układzie amfiteatralnym, sala kameralna o charakterze wielofunkcyjnym, hol wejściowy z kasami i pomieszczeniami obsługi widzów, foyer, szatnie, sale spotkań, prezentacji, edukacji oraz ogólnodostępną kawiarenkę.
W miejscu dla artystów projektanci muszą uwzględnić m.in. funkcjonalną scenę z pełnym wyposażeniem, magazyny, garderobę, pomieszczenia techniczne i socjalne oraz salę prób scenicznych.
Warto wiedzieć, że budynek Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej 14–16 powstał w latach 50. XIX wieku. Początkowo mieścił restaurację z kręgielnią i ogrodem, będąc jednym z kilkunastu działających w Bydgoszczy kompleksów restauracyjno-rozrywkowych typu Établissement. Kompleks ten zyskał popularność po nabyciu go przez Jakuba Wicherta, który go rozbudował i poszerzył program użytkowy. W 1897 r. architekt Karl Bergner zaprojektował salę bankietowo-teatralną na 600 osób o neobarokowym wystroju. W zespole Wicherta była winiarnia, piwiarnia, letni ogród, restauracja pod nazwą „Alt-Bromberg” (Stara Bydgoszcz), a sala była miejscem w którym odbywały się liczne bale, koncerty, występy teatralne, rewiowe i kabaretowe.
Napisz komentarz
Komentarze