Kiedy zastanawiamy się nad ostatnimi 20 latami, widać wyraźnie, że sposób, w jaki poszczególne kraje radziły sobie z tą branżą, jest bezpośrednim odzwierciedleniem ich kultury i polityki zarządzania.
Niektóre kraje wyprzedziły konkurencję i jako jedne z pierwszych zastosowały prawo wspierające tę branżę w normalnych warunkach wolnego rynku. Inne kraje przyjęły dokładnie odwrotne podejście, próbując zablokować i zakazać działania tych stron internetowych poprzez wdrożenie przepisów, które uczyniły tę branżę nielegalną.
Przykład Węgier
Mamy unikalne przykłady krajów takich jak Węgry, w których rząd węgierski próbował zablokować zagraniczne firmy oferujące gry hazardowe w Internecie, ale jednocześnie próbował czerpać z tego korzyści, oferując garść zezwoleń tylko firmom, które miały siedzibę w tym kraju. Takie próby kontrolowania rynku nie były dozwolone ze względu na fakt, że państwo członkowskie UE jest prawnie zobowiązane do zezwolenia innym przedsiębiorstwom regulowanym przez UE na oferowanie usług swoim obywatelom.
Jest więc jasne, że sposób, w jaki rządy próbowały dostosować się do tego nowego przemysłu, polegał na stosowaniu tych samych metodologii, które stosują również do innych, już istniejących, gałęzi przemysłu. Oznaczało to, że kraje takie jak Wielka Brytania, Curacua, Malta i Gibraltar wyprzedzały w swoim podejściu, starając się jednocześnie przynieść korzyści krajowi, graczom i przedsiębiorstwom.
Wczesne przyjęcie tych rozwiązań regulacyjnych przyniosło korzyści krajom ze względu na wzrost podatków płaconych przez przedsiębiorstwa oferujące swoje usługi, gracze odnieśli korzyści z możliwości grania w kasynach online nadzorowanych przez organy regulacyjne, a przedsiębiorstwa odniosły korzyści z możliwości osiągania zysków dzięki legalnym usługom, które oferowały klientom. Wszystko razem – każdy był tutaj wygrany.
EGBA – Europejskie Stowarzyszenie Gier i Zakładów
Początkowo nie stosowano żadnych ogólnounijnych regulacji dotyczących hazardu, co oznacza, że większość krajów członkowskich UE stosowała własne, indywidualne podejście. Jednak w ostatnim czasie powstało Europejskie Stowarzyszenie Gier i Zakładów EGBA.
Zgodność i zmiany prawne w tej branży były interesujące, a to, co kiedyś było otwartą i prostą branżą, obecnie jest skomplikowanym rynkiem, na którym przedsiębiorstwa mogą funkcjonować ze względu na różne przepisy i ramy regulacyjne, których przestrzegania żądają od nich poszczególne kraje na całym świecie.
Regulacja w takiej branży jest konieczna - firmy z branży gier hazardowych początkowo mogły stosować holistyczne podejście do swoich programów prawnych i programów zgodności, aby zapewnić funkcjonowanie z najlepszymi praktykami i ochronę swoich klientów, ale teraz takie praktyki muszą być zarządzane na poziomie krajowym, a zespoły ds. zgodności i prawne są najważniejszymi działami w tych firmach. W przypadku nieprzestrzegania przepisów danego kraju, firmy otrzymywały zakaz prowadzenia działalności w przyszłości, co było kosztowne dla niektórych kluczowych dostawców gier hazardowych w tym sektorze. Przepisy poszczególnych krajów spowodowały, że przestrzeganie przepisów jest czasochłonnym i kosztownym kosztem prowadzenia działalności, co zmusiło niektóre firmy do wycofania się z oferowania usług w wielu jurysdykcjach, ponieważ prowadzenie działalności w tych krajach nie było już opłacalne.
Jednym z przykładów był przypadek Włoch, ponieważ kraj ten zmuszał przedsiębiorstwa do płacenia podatków w oparciu o transakcje z klientami indywidualnymi, a nie w oparciu o całościowe zyski przedsiębiorstw w tym regionie. Było to całkowicie niewykonalne i oznaczało, że kraj musiał cofnąć się i dokonać zmian w przepisach, o których zastosowanie się ubiegał.
A jak to wygląda teraz?
Ogólnie rzecz biorąc, przepisy stały się znacznie bardziej rygorystyczne w miarę upływu czasu, a organy regulacyjne starają się chronić graczy przed uzależnieniem i problemami finansowymi na wiele sposobów. Przykładami takich ograniczeń jest np. obowiązek stosowania przez firmy ostrzeżeń czasowych wobec klientów, gdy grają przez pewien okres czasu, automatyczne limity zakładów ustalane na kontach klientów oraz łatwa polityka samowykluczania, gdy klient na tyle wskazuje, że może mieć problem z hazardem. Wśród najważniejszych wdrożeń regulacyjnych są ograniczenia stosowane do sposobu, w jaki firmy mogą reklamować swoje produkty.
We wszystkich reklamach, które przypominają nam o kierunku, w jakim ewoluowały ograniczenia marketingowe w przemyśle tytoniowym, należy umieszczać ścisłe ostrzeżenia do tego stopnia, że reklama wyrobów tytoniowych została zakazana. Czy branża gier hazardowych online będzie ewoluować w ten sam sposób, kontynuując bardziej rygorystyczne i surowe przestrzeganie przepisów do tego stopnia, że reklamy gier hazardowych online zostaną zakazane? Czy EGBA będzie popychać organy regulacyjne w tym kierunku? Niektórzy twierdziliby, że to byłoby dobre. Warto będzie zobaczyć, w jakim kierunku pójdą organy regulacyjne w następnym dziesięcioleciu.
Napisz komentarz
Komentarze