Sprzeciw wobec porozumienia z Kanadą wyraziło 3 tys. wyborców z Kujaw i Pomorza (okręgu 2 w wyborach do europarlamentu).
Planowana umowa handlowa między Unią Europejską a Kanadą wzbudza w Polsce ogromne kontrowersje. W październiku w Warszawie miała miejsce wielotysięczna demonstracja przeciw podpisaniu tej umowy, współorganizowana przez Akcję Demokrację. Apel na stronie Akcji Demokracji podpisało już 110 tysięcy osób.
Wg sondażu z grudnia 2017 r. ponad 77% respondentów słyszało o tej umowie. Jedynie 32% wyborców PiS jest za podpisaniem porozumienia, 56% z nich uważa, że nie powinna być przyjęta. Mimo to rząd zaakceptował umowę CETA. Teraz musi się na to zgodzić Parlament Europejski.
CETA ma znieść cła wwozowe oraz wprowadzić nowe przepisy, które zdaniem ekspertów stanowią zagrożenie dla polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywności. Krytyka umowy wiąże się też z przyznaniem przywilejów korporacjom do pozywania państw za działania, które mogą zagrozić ich przyszłym zyskom. Nawet jeśli te środki – np. podniesienie płacy minimalnej, czy zerwanie umowy z nieuczciwą firmą – podjęte są w interesie publicznym.
Napisz komentarz
Komentarze