Pochodzą głownie zza naszej wschodniej granicy: Białorusi, Rosji, Ukrainy i Armenii, ale także z daleka: z Syrii i Egiptu. Obywatelstwo polskie można uzyskać w drodze nadania przez Prezydenta RP (bez spełniania dodatkowych warunków) oraz poprzez decyzję wojewody o uznaniu za obywatela polskiego.
W takim przypadku cudzoziemiec musi przebywać nieprzerwanie w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały 3 lata, na miejscu posiadać regularne i stabilne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego, ponadto musi wykazać się znajomością języka polskiego potwierdzoną urzędowym poświadczeniem (certyfikat) lub świadectwem ukończenia szkoły w RP. Druga możliwość to przebywanie 2 lata na pobycie stałym, jeżeli cudzoziemiec pozostaje co najmniej 3 lata w związku małżeńskim.
O przyznanie obywatelstwa najczęściej występują osoby pozostające w związkach małżeńskich z obywatelami polskimi, mieszkające w Polsce od wielu lat lub cudzoziemcy, którzy ukończyli w Polsce studia i osiedlili się na stałe.
W 2016 r. wnioski o nabycie obywatelstwa polskiego złożyło 86 cudzoziemców, a w 2015 88. Obywatelstwo uzyskało: w 2016 r. 80 cudzoziemców, a w 2015 r. 92.
Napisz komentarz
Komentarze