Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Krótka historia ukulele

Osoby, które marzą o tym, aby nauczyć się grać na instrumencie, coraz częściej decydują się na ukulele. Jest ono uznawane za ciekawą alternatywę dla gitary, a za sprawą regularnych ćwiczeń szybko można zagrać pierwsze, nieskomplikowane utwory. Czym właściwie jest ukulele i jak powstało?

Autor: Krótka historia ukulele

Co to jest ukulele?

Ukulele to instrument należący do grupy strunowych szarpanych, który swoim wyglądem przypomina gitarę, ale jest od niej znacznie mniejszy. Większość modeli ma cztery struny, choć można znaleźć też takie z sześcioma czy nawet ośmioma strunami. Przeważnie na ukulele gra się palcami, jednak niektórzy muzycy korzystają z kostki (najlepiej wybierać takie wykonane z filcu). Instrument ten nadaje się zarówno do gry solowej, jak i w zespole.

Wyróżnia się kilka rodzajów ukulele:

  • Sopranowe – jest najbardziej popularne;
  • Tenorowe – jest uznawane za najgłośniejsze;
  • Koncertowe – jest przystosowane do gry na scenie bez nagłośnienia;
  • Barytonowe – wyróżnia się obniżonym strojem.

Obecnie ukulele produkuje się głównie z litego drewna oraz ze sklejki. W ofercie niektórych producentów można znaleźć również modele zrobione z tworzywa sztucznego. Tego typu instrument jest odpowiedni dla dzieci, jak i dla dorosłych, często okazuje się, że nauka gry jest mniej skomplikowana w porównaniu do zwykłej gitary. To, na co należy zwrócić uwagę, to również cena ukulele. Nie jest ono bardzo drogie, co dla wielu osób jest dodatkową zachętą do zakupu.

Skąd wzięło się ukulele?

Historia ukulele rozpoczyna się pod koniec XIX wieku, kiedy to na Hawaje przybyli imigranci z Portugalii. Zbudowali oni instrument, który przypominał te wywodzące się z ich ojczyzny: Braguinhę i cavaquinho. Stał się on bardzo popularny, głównie za sprawą króla Hawajów, którym był wówczas David Kalakaua. Na ukulele grała cała rodzina królewska, dzięki niej stało się ono częścią hawajskiej kultury. Co ciekawe, nie ma jednej oficjalnej teorii, która wyjaśniałaby, skąd wzięła się nazwa 'ukulele'. Ta najczęściej powtarzana opowiada o tym, że po usłyszeniu brzmienia instrumentu hawajscy tubylcy byli pod dużym wrażeniem, a sposób, w jaki się na nim gra, określili właśnie mianem ukulele, co tłumaczy się jako skaczącą pchłę.

W 1915 roku ukulele zainteresowali się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy zaprezentowano je na Międzynarodowej Wystawie Panama-Pacific w San Francisco. Stało się to podczas występu zespołu George E. K. Awai and his Royal Hawaiian Quartette. W latach 20. ukulele było nawet uznawane za ikonę muzyki jazzowej. Popularność instrumentu stopniowo malała, szczególnie od lat 60. aż do końca lat 90., ale obecnie na ukulele gra coraz więcej osób i to w każdym zakątku świata.

Przyjmuje się, że pierwsze tego typu instrumenty miały rozmiar zbliżony do modelu sopranowego. Te większe, czyli koncertowe i tenorowe, pojawiły się w latach 20. XX wieku. Najkrótszą historię ma ukulele basowe, gdyż po raz pierwszy zostało zaprezentowane stosunkowo niedawno, w 2014 roku.

Czy warto wybrać ukulele?

Ukulele jest niewielkie, ale za to ma wiele istotnych zalet. To bardzo wygodny w przenoszeniu i przechowywaniu instrument, który zapewnia komfortową grę i ciekawe, przyjemne brzmienie. Do zagrania podstawowych akordów często wykorzystuje się jeden lub dwa palce, nauczenie się ich nie zajmuje dużo czasu. Co więcej, ukulele jest tańsze od tradycyjnej gitary i nawet brak bardzo dobrze rozciągniętych, wygimnastykowanych palców nie utrudnia gry wybranych utworów.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 5°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 20 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Czy te światła powodujące ruch wahadłowy w 2 niejscach to też jest "wygodny przejazd"???Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:39Źródło komentarza: Z Brzozy do Łabiszyna zmodernizowaną drogąAutor komentarza: monkawTreść komentarza: Naprawdę podobało mi się korzystanie z tej strony do gry na automatach online, ponieważ na tej stronie - https://polskiekasynaonline24.com/darmowe-gry-hazardowe-owoce/ - mogłem grać na automatach online na prawdziwe pieniądze i wygrywać! Ta strona jest naprawdę fajna i ma bardzo dobrą jakość gier, dlatego ją polecam.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:42Źródło komentarza: Kreatywne strategie hazardowe w kasynieAutor komentarza: jamieszkamwbydoszczyTreść komentarza: o tak, super! niech się nasza młodzież dobrze nabiega i glęboko nawdycha smogu, który mamy w mieście lepszy niż w krakowie :) super! tak jest! wspomagajmy choroby krążenia, oddechowe, problemy z potencją i zdrowiem psychicznym ;):Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:36Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: pracownikTreść komentarza: Czy po raz kolejny ludzie pracujący uczciwie w pracy za naturalnie umowy zlecenia, nie będą się mogli do niej dostać bo państo sobie raczy "biegać"? Nie każdego stać na taxówkę w tym państwie dobrobytu ;)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:31Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: bydgoszczaninTreść komentarza: no ok wszyscy wiemy, że bieganie niszczy stawy osób biegajacych (tak mam dane, tak podam uprzedzając) ale z tego artykułu nie wynika jak to zniszczy przemieszczanie się ludziom którzy inaczej inwestują w swoje zdrowie: co dokładnie będzie zamknięte kochani organizatorzy?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:28Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanie
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama