Pierwszego roku tańczono w ponad 200 krajach i 30 miejscowościach w Polsce, (w tym w Bydgoszczy) a w 2017 roku tańczymy w 70 miejscowościach w naszym kraju! Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.
Za każdym razem poruszamy trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i/lub dziewcząt. W 2017 roku wspólną akcją będziemy nagłaśniać problem gwałtu na randce.
Jednocześnie wszystkie angażujące się miejscowości podczas akcji wyrażą swoje poparcie dla pani Aleksandry z Elbląga, zgwałconej przez ratowników medycznych i od czterech lat dochodzącej swoich praw.
Bądź solidarna/solidarny z kobietami i dziewczynami, które doświadczają przemocy. Dołącz do akcji Nazywam się miliard/One Billion Rising Poland!
Wszelkie informacje o ogólnopolskiej akcji znajdują się tutaj:
http://feminoteka.pl/obr2017/
W Bydgoszczy akcję koordynuje Nieformalna Grupa Inicjatywna:
https://www.facebook.com/NieformalnaGrupaInicjatywna/
One Billion Rising w Bydgoszczy wspierają:
Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy – Anna Mackiewicz
Szkoła tańca Danceby
Fundacja „Wyjść z cienia”
WenDo Bydgoszcz
Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy
Dlaczego poruszamy temat gwałtu na randce?
Choć z badań amerykańskich i europejskich wynika, że gwałt na randce jest poważnym problemem społecznym „w Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych. (A. Czapczyńska, Niebieska Linia 5/2009)
W Polsce nikt także regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce” – termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński”.
Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie problemem gwałtów na randce, by nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać.
14 lutego o godz. 17.00 spotykamy się przy ul. Mostowej, by zatańczyć przeciwko przemocy wobec kobiet!
Napisz komentarz
Komentarze