Apel do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego podpisało 12 włodarzy miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Domagają się w nim jak najszybszego wypracowania kompromisu w sprawie akceptacji Funduszu Odbudowy oraz Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 - Odkładanie decyzji na nowy rok będzie oznaczać pogłębianie się kryzysu gospodarczego w Europie i dalszy wzrost napięć społecznych i politycznych. W tym kontekście, wzmocnienie zabezpieczenia funduszy przed ryzykiem ich malwersacji i pokusą korupcji jest dla nas czymś oczywistym - piszą samorządowcy.
Postulują, by stworzyć mechanizmy pozwalające na bezpośrednie przekazywanie środków z Funduszu Odbudowy oraz WRF do miast i powiatów. Samorządy znajdują się na pierwszej linii frontu pandemii oraz naprawy gospodarczej i potrzebują środków UE na niezbędne inwestycje, które będą dostępne od stycznia 2021 r.
Prezydenci miast wskazują też, że polskie społeczeństwo jest mocno oddane idei europejskiej i że europejskość Polski nie może być podważona przez żaden rząd i żadnego polityka - Polacy wybrali swoich przedstawicieli, aby rozwiązywali ich problemy, a nie brali na zakładników polityki, na którą nie ma zgody i która jest sprzeczna z interesem Polski - dodają prezydenci miast.
Na listopadowej sesji (25.11.2020) Rada Miasta Bydgoszczy wystosowała apel do premiera w sprawie sprzeciwu wobec zawetowania przez polski rząd budżetu UE na lata 2021-2027.
- Apelujemy do Premiera M. Morawieckiego oraz do wszystkich osób, które będą politycznie i faktycznie odpowiedzialne za problemy Bydgoszczy i jej mieszkańców o pilną ponowną analizę wpływu swoich decyzji na samorządy. Rada Miasta Bydgoszczy wyraża stanowczy sprzeciw wobec zapowiadanego przez polski rząd zawetowania budżetu UE na lata 2021 – 2027. Bydgoszcz nie chce utracić korzyści wynikających z uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej i to ze wszystkimi jej wartościami. Bydgoszczanie chcą dalej aktywnie współtworzyć Wspólnotę Europejską - uzasadniają bydgoscy radni.
Napisz komentarz
Komentarze