Działania tego typu mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżujących oraz ograniczenie zdarzeń drogowych, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym.
Policjanci w tych dniach będą:
- eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
- reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,
- kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,
- sprawdzać stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów, przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka, przewożenie osób zgodnie z ilością miejsc w pojeździe, jaka została określona w dowodzie rejestracyjnym,
- sprawdzać zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
- sprawdzać prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego,
- zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.
W przypadkach zaistnienia utrudnień w ruchu, policjanci podejmą czynności zmierzające do przywrócenia płynności oraz udzielą kierującym informacji o zaistniałych utrudnieniach w ruchu i zorganizują objazdy.
Ponadto, podczas ferii funkcjonariusze będą realizowali działania informacyjne uświadamiające pieszych o zagrożeniach występujących w ruchu drogowym i potrzebie stosowania odblasków.
Przypominamy, że każdy rodzic lub opiekun, przed wyjazdem dziecka autobusem, w razie potrzeby, może zwrócić się do policjantów z prośbą o przeprowadzenie kontroli autobusu i jego kierowcy. Czas i miejsce kontroli najlepiej umówić z kilkudniowym wyprzedzeniem. Wystarczy osobiście lub telefonicznie (nr alarmowy – 997 lub 112) skontaktować się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.
Przypominamy również, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło bezpłatną usługę, która pozwoli sprawdzić przez internet podstawowe informacje o autobusie.
Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży.
Dzięki niej upewnimy się m.in. czy autobus:
- ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- posiada ważne obowiązkowe badania techniczne oraz stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego,
- dane techniczne, takie jak liczba miejsc, czy masa pojazdu.
Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu pojazdu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.
Punkty kontrolne autokarów na terenie jednostek Policji woj. kujawsko-pomorskiego.
Apelujemy do wszystkich kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących na drodze. Rozsądek i przestrzeganie zasad prawa o ruchu drogowym mają wpływ na bezpieczeństwo na drogach.
Napisz komentarz
Komentarze