Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Jest pozwolenie na użytkowanie Astorii. Zobacz, jak wygląda nowy basen [FOTO]

To już koniec prac przy budowie nowoczesnej Astorii. Uzyskano pozwolenie na użytkowanie. Gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna pływalnia będzie udostępniona mieszkańcom i sportowcom.
Jest pozwolenie na użytkowanie Astorii. Zobacz, jak wygląda nowy basen [FOTO]

Autor: UM

Nowa Astoria stała się największym basenem w regionie. Jego niecka ma parametry basenu olimpijskiego. Obiekt umożliwi między innymi treningi, szkolenia sportowców i pozwoli na organizację Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, Mistrzostw Europy Juniorów: w pływaniu, piłce wodnej, pływaniu synchronicznym” zgodnie z przepisami FINA. Woda w basenie będzie podgrzewana do 28 stopni.

- Mamy pozwolenie na użytkowanie Astorii. Teraz czas na testy, szkolenia pracowników, ostatnie wyposażenie. Gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna udostępnimy ten nowoczesny obiekt mieszkańcom i sportowcom. – Mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Dla mieszkańców i sportowców

Kompleks Astorii składa się z budynku głównego hali basenowej (od strony ul. Królowej Jadwigi) oraz budynku hangaru na kajaki (od strony bulwaru). W całym kompleksie przy wykorzystaniu wszystkich funkcji i pomieszczeń łącznie będzie mogło przebywać ok. 1000 osób w tym na widowni basenu ok. 500 osób.Obiektem zarządzać będzie spółka Bydgoskie Obiekty Sportowe.

Główny budynek liczy 4 kondygnacje. Dwie z nich znajdują się pod ziemią. Ze względu na istniejące ukształtowanie terenu, wejścia do budynku zostało usytuowane zarówno na poziomie parteru jak i pierwszej kondygnacji podziemnej (od strony rzeki Brdy). Poziom parteru i I piętra zajmuje olimpijski basen o wymiarach 50 m x 25 m, z dnem na głębokości od 2,1m schodzącym do 6m na długości 12,5m (umożliwiając naukę nurkowania). Basen wyposażony został w ruchomy pomost. W zależności od potrzeb może dzielić basen na dwa dowolnie mniejsze (również pełnowymiarowe 25-cio metrowe).

Wyjątkowym rozwiązaniem jest również ruchome dno basenu (o wymiarach 25 m x 25 m), które umożliwia zmianę jego głębokości od 0 cm do 210 cm oraz uzyskanie zróżnicowania głębokości w dwóch jego strefach. Dzięki takim rozwiązaniom technicznym, basen możemy podzielić na cztery strefy o różnych głębokościach, gdzie będą odbywały się różne rodzaje zajęć.

W głównym budynku znalazło się poza tym miejsce na pełne zaplecze szatniowo – sanitarne, salę rozgrzewkową, pomieszczenia fitness, sauny, jacuzzi, siłownie, sale szkoleniowe i pomieszczenia biurowe.

Wyjątkowa jest elewacja obiektu, na której zastosowano m.in. panele ze stali kortenowskiej. W trakcie prac zachodził proces patynowania ( powstawania jednolitej struktury płyt przypominającej pomarańczową rdzę). W budynku zastosowano bardzo dużo przeszkleń, beton architektoniczny oraz żywą zieloną ścianę.

Hangar przy bulwarze

W południowej części kompleksu powstał budynek hangaru na kajaki. Został wyposażony w zaplecze techniczno-socjalno-sanitarne umożliwiające prowadzenie treningu wioślarstwa i kajakarstwa. Ta część budynku zlokalizowana jest przy bulwarach i jest jednokondygnacyjna. Stropodach tego fragmentu budynku pełni funkcję tarasu widokowego na rzekę Brdę.

Parking, drogi i przystanek

W ramach inwestycji powstała też infrastruktura towarzysząca między innymi parkingi i drogi wewnętrzne wraz ze zjazdami od strony ul. Królowej Jadwigi oraz ul. Rejtana. Przy ul. Królowej Jadwigi zbudowano nową zatokę autobusową, na której od wtorku zatrzymują się autobusy jadące w kierunku węzła Garbary. Teren wokół obiektu oświetlono, wyposażono w kanalizację deszczową i zagospodarowano zielenią.

Dwa lata budowy

Budowa olimpijskiej Astorii zajęła 2 lata. Wcześniej konieczna była rozbiórka starego basenu. Największym wyzwaniem była budowa płyty fundamentowej w trudnym terenie bardzo blisko rzeki. Inwestycja kosztowała 102,2 mln zł. Miasto przez wiele lat zabiegało o jej dofinansowanie z budżetu centralnego. Ostatecznie w 2017 roku podpisana została umowa z Ministerstwem Sportu i Turystki na kwotę 25 mln zł. Miasto wnioskowało o kwotę dwa razy większą.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama