Historia bydgoskiej uczelni sięga 1951 roku. Wówczas działalność rozpoczęła Wieczorowa Szkoła Inżynierska, którą w 1964 roku przekształcono w Wyższą Szkołę Inżynierską. Na jej podstawie 10 lat później powstała Akademia Techniczno-Rolnicza, a w 2006 roku Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Obchodom jubileuszu towarzyszyć będzie szereg wydarzeń. Do obiegu trafi specjalnie przygotowany znaczek i karta pocztowa. Uroczysta gala odbędzie się natomiast w czerwcu. - Jubileusz jest okazją nie tylko do świętowania, ale przede wszystkim do refleksji i wytężonej pracy dla przyszłości Uniwersytetu. Musimy położyć szczególny nacisk na osiągnięcie jak najlepszych wyników w trwającym procesie ewaluacji, co będzie miało istotny wpływ na dalsze losy uczelni. Chciałbym, aby najbliższe miesiące były także czasem debaty na temat możliwości przekształcenia Uniwersytetu w Politechnikę – mówi prof. dr hab. inż. Marek Adamski, Rektor UTP.
Nowe władze uczelni zapowiadają także zacieśnienie współpracy badawczo-naukowej z podmiotami gospodarczymi z regionu oraz rozwój współpracy międzynarodowej. Kontynuowane będą także działania inwestycyjne mające na celu rozwój bazy naukowo-dydaktycznej oraz konsolidację uczelni w fordońskim campusie. - Dostrzegam również duży potencjał w zacieśnieniu współpracy między bydgoskimi uczelniami wyższymi aby razem tworzyć markę akademickiej Bydgoszczy i zachęcać młodych ludzi do studiowania w naszym mieście – dodaje Adamski.
W nowym roku akademickim Uniwersytet kształcić będzie blisko 5 tys. studentów na 34 kierunkach. Nowością w ofercie edukacyjnej jest automatyka i elektronika. W związku z epidemią najbliższy semestr zdominowany będzie przez nauczanie zdalne. Zaplanowane
są również zajęcia tradycyjne, głównie ćwiczenia laboratoryjne i projektowe. Zaczną studenci pierwszych roczników na dziennych studiach I stopnia. – Pierwsze tygodnie studiowania w trybie tradycyjnym jaki zaproponowaliśmy „pierwszakom” to czas, w którym będą mogli poznać Uniwersytet, wykładowców, koleżanki i kolegów. Następnie, przejdą na tryb zdalny, a na ich miejsce przyjdą kolejne roczniki – wyjaśnia dr hab. inż. Małgorzata Gotowska prof. uczelni, Prorektor ds. kształcenie i spraw studenckich UTP.
Napisz komentarz
Komentarze