W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz, studenci Architektury Wnętrz Uniwersytetu Technologiczo-Przyrodniczego postanowili upamiętnić to wydarzenie monumentalną formą z wikliny. Pomysł i projekt został pozytywnie oceniony w organizowanym przez miasto konkursie „Bydgoszcz jest Polska – 1920”. Na lokalizację wybrano Wyspę Młyńską.
Jej horyzontalna forma przypomina ósemkę i jest wariantem wstęgi Möbiusa. Zaprojektowana z jednej wiązki wikliny o metrowej grubości zawija się w dwie pętle splecione ze sobą na środku. Zakłada 2 metry wysokości w najwyższym punkcie i 8 metrów średnicy. Chociaż jej celem nie była funkcja użytkowa będzie można na niej usiąść lub się położyć i odpocząć w naturalnym otoczeniu wody.
Prace nad nią są prowadzone przez zespół 10 studentów z kierunków Architektura Wnętrz, Architektura oraz Wzornictwo pod opieką dr. Piotra Tołoczko i mgr Agnieszki Walther z Katedry Architektury Wnętrz od 27 lipca do 1 sierpnia 2020r. W ramach różnych projektów zespół ten zrealizował już kilka monumentalnych form z wikliny w Ciechocinku, Toruniu, Solcu Kujawskim i Tleniu, których dokumentacje można odnaleźć na stronach: http://www.aw.utp.edu.pl/wiklina.php i www.facebook.com/aw.utp.bydgoszcz/.
Napisz komentarz
Komentarze