- W ostatnich latach mogliśmy rozpocząć cały pakiet inwestycji związanych z budową nowoczesnych sal sportowych – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Przebudowaliśmy wszystkie boisko, zmodernizowaliśmy blisko 30 budynków szkół i przedszkoli i równocześnie realizujemy program budowy przyszkolnych basenów na osiedlach. Chciałbym to tempo utrzymać. Jednak decyzje rządu, które ograniczyły dochody wszystkich samorządów oraz dodatkowe wydatki związane z sytuacją epidemiologiczną będą zmuszały nas do realizacji wyłącznie najważniejszych inwestycji. Mimo wszystko nowoczesna szkoła będzie nadal priorytetem.
Jednym z kluczowych zadań na najbliższe lata będzie II etap termomodernizacji bydgoskich szkół. – Obecnie przygotowywane są dokumentacje projektowe pierwszego pakietu zadań, który obejmuje 20 budynków – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. - Oprócz projektów wykonywane są audyty energetyczne, które pomogą ustalić kolejność inwestycji. W jeszcze większym stopniu chcemy do ich ogrzewania i oświetlenia wykorzystywać odnawialne źródła energii. Do tej pory, w ramach tego dużego programu, zmodernizowaliśmy blisko 30 budynków. Na dotychczasową termomodernizację wydaliśmy około 130 mln złotych.
Boisko i rehabilitacyjne sale
Nowa sala sportowa powstała na tyłach szkolnej działki. Mieści się w nim boisko o wymiarach ok. 19,5 x36,4 m oraz szatnie, sanitariaty i natryski. Wszystkie rozwiązania uwzględniają potrzeby uczniów z niepełnosprawnościami.
W miejscu starej, wyburzonej hali wybudowano dwukondygnacyjny łącznik. N parterze powstały trzy sale przeznaczone dla klas I-III, pokój nauczycielski, pomieszczenie dla nauczycieli WF, magazyn sprzętu sportowego, szatnie, sala rehabilitacyjna oraz pomieszczenia techniczne. Na piętrze, w ramach funkcji rehabilitacyjnej, znalazły się sale do pracy z uczniami, sala do rehabilitacji ruchowej (gimnastyka korekcyjna) oraz sala taneczna, świetlica, ponadto gabinet psychologów i pedagogów szkolnych, pokój pielęgniarki szkolnej oraz pomieszczenia pomocnicze i techniczno-porządkowe. Bezpośrednie połączenie głównego budynku z nowym stanowi przeszklony, jednokondygnacyjny hall z pochylnią dla osób z niepełnosprawnościami.
Ciepłe klasy i kolorowy plac
W ubiegłym roku główny gmach szkoły poddany został termomodernizacji. Wymieniono również wszystkie drzwi i okna. Szkoła, łącznik i hala zamykają z trzech stron nowy dziedziniec wewnętrzny, na którym powstał plac apelowy.
Cała inwestycja pochłonęła 18,9 mln zł. Prace budowlane trwały półtora roku. Na likwidację architektonicznych barier pozyskaliśmy też dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 500 tysięcy zł. W sierpniu planowane jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie sali sportowej, a we wrześniu rozpoczną się w niej zajęcia.
Inwestycja w liczbach
• Powierzchnia użytkowa hali – 2487 m2
• Wymiary boiska w hali - 19,5x36,4 m
• Koszt – 18,92 mln zł
• Czas realizacji – Styczeń 2019- Lipiec 2020.
Napisz komentarz
Komentarze