- Bonusy to oczywiście nagroda dodatkowa. Walczyliśmy przede wszystkim o wysoką frekwencję przy urnach. Udało się i jest to nasz wielki sukces. Udowodniliśmy, że prawo do głosowania to nie tylko przywilej, ale też nasz moralny obowiązek. – Podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Jak przyznaliśmy bonusy? Sprawdziliśmy, jak wyglądała frekwencja wyborcza w poszczególnych gminach Kujaw i Pomorza. W oparciu o nią stworzyliśmy ranking gmin w następujących kategoriach:
- największe miasta regionu (tzw. prezydenckie): Toruń (frekwencja: 70,91 proc.)
- stolice powiatów ziemskich: Brodnica (frekwencja: 65,35 proc.)
- pozostałe miasta: Ciechocinek (frekwencja: 75,18 proc.)
- gminy miejsko-wiejskie: Solec Kujawski (frekwencja: 67,88 proc.)
- gminy wiejskie: Osielsko (frekwencja 80,85 proc.).
Bonusy otrzymują zwycięskie samorządy w każdej z tych kategorii. Jest to właściwie nagroda dla mieszkańców – organizacja atrakcyjnej imprezy kulturalnej. Na realizację każdego takiego eventu samorząd województwa przeznaczył 20 tysięcy złotych.
Mieszkańcy Torunia, Brodnicy, Ciechocinka, Solca Kujawskiego i gminy Osielsko (powiat bydgoski) już po raz drugi udowodnili, że są społecznościami, które najliczniej poszły do urn. W ubiegłym roku te sam samorządy zwyciężyły w konkursie ogłoszonym w związku z majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Więcej.
Urząd Marszałkowski
Napisz komentarz
Komentarze