Na zakończenie Kongresu odbędzie się spotkanie literackie z Olgą Gitkiewicz, autorką reportażu „Nie zdążę”, które poprowadzi Filip Springer.
W programie wydarzenia znajdują się m.in. warsztaty na temat aktywności obywatelskiej, konsultacji społecznych i innych możliwości wpływu obywateli na decyzje podejmowane przez władze miejskie.
– Będziemy dyskutować również o takich aspektach życia w mieście jak rady osiedli czy osiedlowy budżet inwestycyjny – mówi Paweł Górny, przewodniczący Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, które wraz ze Stowarzyszeniem Czas Mieszkańców z Torunia jest organizatorem wydarzenia.
Gościem specjalnym kongresu jest Olga Gitkiewicz, autorka głośnego reportażu „Nie zdążę”, przedstawiającego problemy z codziennym dojazdem do pracy i szkoły milionów Polaków, z którym od lat nie mogą się zmierzyć władze rządowe i samorządowe. Spotkanie autorskie poprowadzi Filip Springer, jeden z najlepszych polskich reportażystów, opisujący m.in. sytuację miast, które po reformie administracyjnej utraciły statut stolic województw.
– Chcesz się dowiedzieć, jak wpływać na władze swojego miasta? Jak sprawować obywatelską kontrolę? Poznaj społeczników, aktywistów i ekspertów! Wydarzenie jest otwarte dla każdego, darmowy wstęp i poczęstunek – zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Miejski kongres odbędzie się we wtorek 23 czerwca 2020 r. od godz. 10:00 w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, w budynku „K” przy ul. Naruszewicza 11 – zapraszamy!
W programie wydarzenia m.in.:
10:00 - rejestracja uczestników
10:30 - otwarcie Kongresu przez Zastępcę Prezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla
11:00 - O raporcie na temat partycypacji publicznej w polskich miastach opowie jego autor, Borys Martela z Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów w Krakowie
11:40 - Dobre praktyki konsultacji w Świeciu przedstawi Paweł Knapik, Zastępca Burmistrza Świecia
12:20 - Informacje na temat procesów konsultacji społecznych w województwie kujawsko-pomorskim zaprezentują przedstawiciele Fundacji Stabilo
13:00 - przerwa / poczęstunek / sieciowanie organizacji pozarządowych
14:00 - Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - Szymon Osowski, Sieć Obywatelska Watchdog Polska (Warszawa)
14:40 - 30-lecie samorządu w Polsce - Lech Mergler, członek zarządu Kongresu Ruchów Miejskich
16:00 - Bydgoszcz Otwarta i Tolerancyjna (+ film „Jesteśmy tutaj”) - Józef Herold, Forum Obywatele Bydgoszczy
16:20 - przerwa kawowa
17:00 - Goście specjalni: Olga Gitkiewicz - autorskie spotkanie z reportażem "Nie zdążę" o tym, że 14 milionów Polaków jest wykluczonych komunikacyjnie na co dzień, które poprowadzi Filip Springer
Szczegółowy program i formularz rejestracyjny znajdują się na stronie piesi.bydgoszcz.pl.
Napisz komentarz
Komentarze