#ResortSprawiedliwościPomagaPomimo, iż od dnia 30 maja br. wszedł w życie kolejny etap znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, produkcja maseczek ochronnych za więziennymi murami nie zwalnia.Służba Więzienna w ramach akcji sygnowanej hasztagiem #ResortSprawiedliwościPomaga nie zaprzestała szycia i gromadzenia -do centralnego wydania -środków ochrony twarzy.
Wielu kierowników placówek medycznych, pomocowych i opiekuńczych przezornie zabezpiecza swoich podopiecznych, jaki pracowników, obawiając się potencjalnego wzrostu zachorowań w okresie jesiennym, jednocześnie korzystając z pomocy oferowanej przez formację podległą Ministrowi Sprawiedliwości.Łącznie, Zakład Karny w Koronowie wydał instytucjom już niespełna 2500 szt.maseczek. Pozostałe -oczekują na potrzebujących.#zarażamydobrem27.05.2020 r. przedstawiciele koronowskiej jednostki udali się d oLipna (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie na ręce wójta gminy przekazali środki ochrony twarzy w ilości 1000 sztuk. Dzisiaj–16 czerwca, ponownie odwiedzili Lipno, tym razem przekazując maseczki ochronne w ilości 1000 szt. na ręce burmistrza. Jutro, funkcjonariusze udadzą się do Bydgoszczy, by przekazać maseczki w ilości 400 szt. do Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych.Będą służyć kadrze pedagogicznej oraz podopiecznym. Karany...może nie taki zły...?
Zadaniem kadry penitencjarnej jest spowodowanie, aby długotrwała izolacjawięziennanie pociągała za sobą negatywnych następstw w funkcjonowaniu człowieka i w konsekwencji nie doprowadziła do nieodpowiedniej readaptacji społecznej. Stąd szeroka oferta programów resocjalizacji realizowanych w obrębie Zakładu Karnego w Koronowie oraz jednostkach podległych. „Są to programy autorskie, tworzone w odpowiedzi na problemy skazanych, stanowiące bariery ich efektywnej resocjalizacji.
Do takich problemów zaliczyć należy przede wszystkim: zerwane lub zaburzone więzi z rodziną, niski poziom wykształcenia, brak kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, deficyt umiejętności społecznych, bierność i bezradność w realizacji spraw życia codziennego, skłonność do uzależnień, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem w sytuacjach trudnych, nieumiejętność budowania pozytywnych relacji w otoczeniu społecznym, a z drugiej strony niechęć społeczeństwa i stygmatyzacja osób karanych w środowisku społecznym”–wyjaśnia kpt. Karolina Kozłowska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Koronowie.
Dzięki dobrowolnemu uczestnictwu osadzonych w programach resocjalizacji, których efektem finalnym jest bezinteresowne uszycie maseczki ochronnej dla drugiego człowieka, promowanoaktywny sposób spędzania czasu wolnego, a także wdrożono oddziaływania kształtujące umiejętności i kompetencje społeczne. ”Z całą pewnością można stwierdzić, że włączanie więźniów w działania prospołeczne sprzyja przełamywaniu stereotypowych wyobrażeń społeczeństwa o osobach skazanych, jednocześnie kształtuje też pozytywny osąd, dotyczący samych zakładów karnych jako jednostek resocjalizacyjnych. I co najważniejsze, widoczne są efektyoddziaływania na osadzonych, w postaci dostrzegalnej zmiany sposobu myślenia ich samych o sobie iwłasnych priorytetach życiowych”–puentuje kpt. Kozłowska.
Tekst: kpt. Karolina Kozłowska–rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Koronowie
Napisz komentarz
Komentarze