Czas, w którym obecnie się znajdujemy, jest to szczególnie ciężki dla podopiecznych placówek takich jak nasze – Domów Dziennego Pobytu – miejsc skupiających osoby starsze, niepełnosprawne, w których nie tylko odnajdują dawną radość życia, uczestniczą w ciekawych zajęciach edukacyjnych, ale także są pod opieką specjalistów terapeutów, opiekunów, rehabilitantów, czy pielęgniarki.
Gdy tylko wirus dotarł na teren naszego kraju kierując się najwyższą troską o bezpieczeństwo zdrowia i życia naszych seniorów, będących w grupie szczególnego ryzyka podjęliśmy decyzję o zamknięciu naszych placówek, a nasze dotychczasowe działania opiekuńcze przekształciliśmy na indywidualne wsparcie i celową pomoc osobom, które znalazły się w trudnej i niezrozumiałej dla nas wszystkich rzeczywistości. Dokonujemy wszelkich starań aby kontynuować wsparcie jakie do tej pory otrzymywali nasi podopieczni, oczywiście na ile jest to możliwe w warunkach domowych oraz na odległość.
Wraz z osobami zatrudnionymi w naszych Placówkach Dziennego Pobytu, które doskonale znają potrzeby osób starszych opracowaliśmy kompleksowy plan działań mających na celu wsparcie seniorów w tym niezwykle trudnym dla niech okresie.
Powołany zespół, wraz z wolontariuszami pozostaje do dyspozycji osób starszych i zaopatruje je w niezbędne artykuły spożywcze, higieniczne ,lekarstwa. Ponadto, w porozumieniu z firmą cateringową, która dotychczas zapewniała wyżywienie w placówkach dziennego pobytu, codziennie dostarczamy posiłki bezpośrednio do ich miejsca zamieszkania. Chcąc dotrzeć do jak największej grupy osób aktywnie promujemy pomoc sąsiedzką, zachęcając naszych pracowników oraz studentów do pomocy osobom zamieszkałym w ich okolicy.
Mając na uwadze, iż osoby starsze to osoby samotne, często zagubione i samotne, potrzebujące wsparcia nie tylko materialnego uruchomiliśmy specjalną infolinię, gdzie Pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej WSG, a także terapeuci pełnią dyżury, podczas których osoby starsze oraz ich bliscy mogą skorzystać z porady oraz wsparcia telefonicznego lub w przypadku takiej potrzeby video – wizyty. Osoby te mogą liczyć nie tylko na wsparcie psychologiczne, ( co w tej sytuacji jest dla nich niezwykle ważne), ale również na konkretną pomoc np. osobistą wizytę psychologa, czy innego specjalisty współpracującego z placówką, a także w przypadku takiej konieczności transport.
Zorganizowaliśmy również akcję społeczną – Maseczka dla seniora, w ramach, której osoby powyżej 65 roku życia, mogą w naszej placówce przy ul. Garbary 2 odebrać bezpłatną maseczkę, uszytą przez nasze terapeutki.
Nasze ponad 3 letnie doświadczenie w prowadzeniu placówek dziennej opieki pokazuje jak One są potrzebne, ile dobra wnoszą w życie osób starszych, ale też ich rodzin. Jesteśmy przekonani, że wspólnie, jako jedna drużyna przejdziemy przez ten szczególny czas, a nasza sieć Dziennych Domów Pobyty będzie się powiększać o kolejne placówki, gdzie osoby starsze i niesamodzielne zostaną otoczone opieką i wsparciem.
Koordynator sieci Dziennych Domów Pobytu przy Wyższej Szkole Gospodarki – Ewelina Lewandowska - Prot.
www: ddp.byd.pl.
Napisz komentarz
Komentarze